Bebeklerde Zatürre Hastalığı

Bebeklerde Zatürre Hastalığı

Bebeklerde zatürre; akciğerlerde oluşan enfeksiyondan meydana gelen ciddi bir hastalıktır. Bebeklerde görülen zatürre sık görülen sağlık problemlerindendir. Çoğu bebeklerde üst solunum yollarında (burun, boğaz vs.) enfeksiyon oluşması sonucu ortaya çıkar. Bebeklerin en az 2 gün boğaz ağrısı veya soğuk algınlığı geçirmesi zatürrenin belirtilerini ortaya çıkarabilmektedir. Ebeveynlerin endişelenmemesi tavsiyemizdir. Çünkü doğru bir bakım ve sağlıklı beslenme sonucu bebeğiniz sağlığına kavuşacaktır. Zatürre enfeksiyonları olan mantar, parazit, bakteri ve virüsler gibi mikroorganizmalar bu hastalığa neden olabilmektedir. Bebeklerde zatürre hastalığının tedavisi için öncelikle beslenmenin doğru yapılması, bebeği üşütmekten korunması ve doktorunuzun verdiği tavsiyeleri yerine getirmeniz olacaktır.

 

Bebeklerde Zatürre Nedenleri

Bebekler virüslerin sebep olduğu enfeksiyonlara karşı fazla dirençli olmaması nedeniyle viral zatürreden etkilenmeleri olağandır. Zatürreye neden olan virüsler; adenovirüs, solunum sinsityal virüsü, influenza virüsü, parainfluenza virüsleridir. Viral zatürre ise genellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde görülür. Bunlar;

√ Prematüre bebeklerde

√ Hıv enfeksiyonu olan bebklerde

√ Organ nakli yapılmış bebeklerde

√ Akciğer ve kalp sorunları ile doğan bebeklerdir.

 

Bebeklerde Zatürre Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde zatürre kısa ataklar şeklinde etki gösterebilir. Soğuk algınlığı ve zatürre birbiri ile çok yakın ilişki de olduklarından dolayı ebeveynlerin bu ikisini ayırt etmeleri zor olmaktadır. Hatta soğuk algınlığını zatürre zannetmeleri fazla endişelenmelerine sebep olmaktadır. Aşağıda belirteceğimiz belirtiler bebeğinizde bulunuyorsa mutlaka en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

√ İştahsızlık

√ Balgamlı öksürük

√ Kanlı yada iltihaplı balgam

√ Bebekte huzursuzluk

√ Ateş

√ Bebeğin normal günden az su tüketmesi

√ Tırnakların ve dudakların mavi renge dönmesi

√ Nefes alıp verirken hırıltı gelmesi

√ Nefes alıp verirken derinin kaburgalar arasına çekilmesi yani nefes almada aşırı güçlük çekmesi

 

Bebeklerde Zatürre Nasıl Teşhis Edilir?

Bebeklerde zatürre teşhisinin yapılması için birkaç aşamada gerçekleşir. İlk olarak doktorunuz tarafından bebeğin akciğerlerinde sıvı birikimi olup olmadığı muayene sonucu belirlenecektir. Daha sonra ki aşama akciğer grafiğinin çekilip kontrol edilmesidir. Son olarak kan ve balgam testleri yapılarak sonuca göre teşhis konulması gerekir.

 

Zatürreli Bebeklerde Evde Bakım Nasıl Olmalıdır?

 

√ Göğüs ağrısı için sıcak uygulamalar yapabilirsiniz.

√ Bebeğinizi mümkün olduğu kadar bol bol dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

√ Sağlıklı ve doğru beslenme programınız bebeğinizin hastalığı yenmesine büyük katkı sağlayacaktır.

√  Tırnaklarını ve dudakları sık sık kontrol edin. vurmalısınız.Yeteri kadar oksijen alamaması tırnaklarda ve dudaklarda mavileşmeye neden olur. Bu durumda hemen acil servise başvurmalısınız.

√ Bebeğinizin hemen iyileşmesi için doktorunuzun verdiği ilaçları mutlaka zamanında ve düzenli olarak kullanın.

√ Su ve anne sütü gibi sıvıları bol miktarda verin.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...