Bebeklere Hangi Durumlarda Mama Verilmelidir?

Bebeklere Hangi Durumlarda Mama Verilmelidir?

Anne sütünün yeterli miktarda olsa bilse bebeklere zamanından önce mama vermeyi hiçbir anne istemez. Fakat bazı durumlarda bebeğe mama takviyesi yapmak mecburi bir hale gelebilir. Bu durum anne sütünün yeteri kadar bulunmamasıdır. Anneler bebeklerine özellikle anne sütünden başka bir şey vermek istemedikleri halde sütünün yetersiz olmasından dolayı mamaya geçiş yapmasında hiç bir sakınca yoktur. Araştırmalara göre bebeklere 4 aylıkken ek gıdaya başlanabilir. Ek gıda istemeyen bebekler için hazır mamalar, kaşık mamaları ve kavanoz mamaları verilebilir. Bebeğinizin gelişimi durduysa, doyduğunu düşünmüyorsanız ve kilo alımı durmuş ise mama vermeniz doğru yöntem olacaktır.

 

 

Bebeğiniz için en doğru ve en sağlıklı mamayı araştırıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Kaliteli mamalar bebekler için gerekli olan vitaminleri, mineralleri, proteinleri ve karbonhidratları içermektedir. Bu nedenle bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilecek içeriğe sahiptirler. Bebeğiniz için seçebileceğiniz mamaların fiyat açısından yüksek olması mamanın kaliteli olduğu anlamını taşımaz. Mama seçiminde bebeğinizin o mamayı rahat yemesi çok önemlidir. Eğer bebeğiniz aldığınız mamayı rahatlıkla tüketebiliyorsa , ishal, kusma, kabızlık, kilo kaybı ve karın ağrısı gibi problemler yaşamıyorsa mama seçiminizin doğru olduğunu düşünebilirsiniz. Aksi taktirde bebeğinizin mama tüketmesine rağmen kilo kaybı oluyorsa, gaz sancısı, karın ağrısı gibi problemler yaşıyorsa seçtiğiniz mamayı mutlaka bırakmalısınız. Çünkü bebeğiniz için sorun olan mamalar bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu durum için bir doktora başvurup yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Bebeklere Mama Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

√ Öncelikle anneler sabunlu su ile ellerini iyice yıkayınız.

√ Kullandığınız biberonlar ısıya dayanıklı ve cam olmasına özen gösteriniz.

√ Kullandığınız biberonu kapağını ve emzik kısmını mutlaka kaynatınız.

√ Mama hazırlarken kaynatılmış ve ılıtılmış suyu biberonun içine doldurunuz. Kullandığınız mamanın talimatına uygun miktarda mamayı suya koyunuz. Kapağını kapatarak homojen hale gelene kadar çalkalayınız.

√ Mamayı hazırladıktan sonra bekletmeden bebeğinizin tüketmesini sağlayınız.

√ Bebeğiniz mamanın hepsini bitirememiş olabilir. Kalan mamayı tekrar vermeyiniz, dökünüz.

√ Mamanın ölçüsünü doktorunuzun önerdiği veya mamanın içeriğindeki ölçüde kullanmaya dikkat ediniz.

Bebeğim fazla yesin düşüncesiyle mamanın ölçüsünü artırmayınız. Aksi taktirde bu bebeğinize fayda değil zarar verebilir.

Yazımızla ilişkili annelerin emzirme döneminde yaptıkları hatalar yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...