Bebeklere İlk Hangi Katı Gıdalar Verilmelidir?

Bebeklere İlk Hangi Katı Gıdalar Verilmelidir?

Doğumundan itibaren anne sütü ile beslenen bebekler 6. aydan sonra ek gıda almaya başlayabilirler. Mama ile beslenen bebekler ise 4. aydan itibaren muhallebi 5. aydan sonra yoğurt ve 6. aydan sonra sebze, meyve yiyebilirler.

Fakat bu aylarda bebekler halen enerjilerinin yarıdan fazlasını anne sütünden alması gerektiğinden bebeğin kilo almasında herhangi bir problem yok ise 8 aylık olana kadar ek gıdadan çok anne sütü ile beslenmesi daha faydalı olacağını unutmayınız.

Ek gıdalara başlarken bir anda fazla verilmemeli ne verirseniz verin ilk anda 1 çay kaşığı ile verilmeli daha sonra bir bebeğin öğünü kadar verebilirsiniz.

 

 

Bebeğinize katı gıda vermeye başlarken öncelikle meyve, sebze tahıllı besinler ve yoğurt verilmesi tavsiye edilmelidir. Özellikle yoğurt ve meyve karışımından yapılmış bir yiyecek ile başlarsanız bebeğinizin de bu yiyeceği büyük bir hevesle yiyeceğini görecekseniz. Bu şekilde yemesi ilk başta güzel gözükse de sonra vereceğiniz bebeğiniz daha sonra vereceğiniz bazı sebze ve tatları reddedebilir. Bundan dolayı uzmanların çoğu ilk olarak sebze yedirilmesi gerektiğini düşünmektedir. Başlangıçta ise ilk kabak, havuç ve patates verilmesini tavsiye ederler. Sebzeleri buharda haşladıktan sonra içine bir miktar su ekleyerek püre haline getirip verebilirsiniz. Sebzeleri birbirine karıştırmadan tek bir sebze olarak vermelisiniz. Bu şekilde verilmesinden hedeflediğimiz ise bebeğinizin yiyeceklere karşı alerjisi varsa hangi yiyecekten olduğunu anlayabilmenizdir. Seçtiğiniz yiyeceği 3 gün verin halk arasında 3 gün kuralı diyede bilinir bu yöntem.

Bu 3 günlük süreçte yedirdiğiniz gıdanın bebeğinizin vücudunda kızarıklıklar yada kabarmalar, gaz sancısı, mide ağrısı, kusma, ishal gibi problemlere neden olup olmadığını takip etmeniz gerekmelidir. Eğer bu saydığımız problemlerden bir yada birden fazla oluştuğunu anlarsanız yedirdiğiniz besini hemen kesmelisiniz. Yaklaşık 3 hafta kadar bekledikten sonra aynı besinden az miktarda vererek tekrar denemelisiniz, yine aynı problemlerle karşılaşırsanız o gıdayı bebeğinize yedirmemelisiniz.

3 gün gözlemleme kuralını bebeğiniz 8-10 aylık olana dek yeni bir gıda yedirmeye başladığınızda uygulamanız gerekir.

Bebekler için başlangıç olarak uygun meyveler, muz, elma, şeftali ve armut gibi meyveler uygundur. Sert olanları haşlayıp verebilirsiniz.

Bebeğinize yedireceğiniz yoğurdun hazır olmamasına özen gösterin günlük olarak mayalamanız gerekir. Yoğurt çok zengin bir kalsiyum kaynağıdır ayrıca süt gibi sindirimi de zor değildir.

Önemli bir noktada ek gıdaya geçtiğinizde besinleri hazırlarken, besinler besin değerlerini kaybetmemesi için cam rende kullanmaya özen gösterin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...