Bebeklerin Ateşi Neden Yükselir?

Bebeklerin Ateşi Neden Yükselir?

Bebeklerde ateş, hastalık geleceğinin bir belirtisi ve doğal bir savunma mekanizması olması sebebiyle önemli bir faktördür. Genellikle ateşin bebeklere zarar vereceği düşünüldüğünden anne ve babalar için endişe verici bir durumdur. Bebeklerde yüksek ateş çok ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Ateş yükselmeye başladığında bebeklerin vücudu aşırı enerji harcamaya başlar. Bu nedenle kalp ve solunum sistemi daha hızlı çalışır, oksijen ihtiyacı ve günlük alınması gereken sıvı ihtiyacında artış meydana gelmektedir. Ateş ile vücut, kol ve bacaklardaki damarları büzüp bu bölgelere kanın az gitmesini sağlar. Beyin, kalp, karaciğer gibi organlara ise kanın daha fazla gitmesini sağlar. Bu sistemle vücut, ateş ile önemli olan organları koruma altına sokar. Yüksek vücut ısısı bakterilerin üremesini engeller ve savunma hücrelerini harekete geçirmektedir. Yani vücut kendini korumak için ısısını yükseltmeye başlar ve harekete geçer.

 

 

Bebeklerde Ateş Nelere Yol Açar?

Bebeklerde ateş, enerji tüketiminin, sıvı ihtiyacının ve oksijen tüketiminin fazlalaşması, kalp ile solunum sisteminin daha çok çalışma sarf etmesi gibi gerekli ihtiyaçların doğru ve vücut için yeteri kadar karşılanması gerekmektedir. Bu ihtiyacın karşılanamadığı durumlarda özellikle çocuklarda dehidratasyon denilen sıvı azlığı, huzursuzluk, halsizlik, iştahsızlık, beslenme problemleri, kalp yetmezlikleri ve ateşli nöbetler gibi birçok problemler doğurabilir. Bebeklerin ilk 3 yılı en fazla ateşlendikleri dönemdir. Bu yaş grubu bebeklerin ve çocukların acil servis başvurularında yüksek ateşten dolayı ilk sıralarda olduğu tespit edilmiştir. Bu yaş grubu bebeklerin ve çocukların enfeksiyonlara karşı daha hassas oldukları dönemdir. Bazen de düşük sosyoekonomik düzey, kilo azlığı, kansızlık, kronik bir hastalığa sahip olma, yenidoğan döneminde anne sütü ile yeteri kadar beslenememe, kalabalık ortamda fazla vakit geçirme, hijyen kuralları açısından uygun olmayan koşullarda yaşanılması bebekler için risk içeren bir durumdur.

 

 

Bebeklerde Ateş Hangi Hastalıklardan Kaynaklı Olabilir?

Genellikle bebeklerde ateşin en sık sebebi, virüs veya bakterilerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonlarından kaynaklı olduğudur. Bu durumda sık olarak konulan tanı viral enfeksiyonlar, antibiyotik kullanmaksızın ilaç destekli tedavilerle iyileşme göstermektedirler. Bu nedenle gereksiz antibiyotik kullanımından da uzak durmak gerekmektedir. Diğer sebepler olarak da orta kulak iltihabı, sinüzit, ishal, idrar yolu enfeksiyonu, döküntülü hastalıklar bebeklerde yüksek ateşe neden olmaktadır. Zatürre, menenjit ve tüberküloz gibi daha ciddi enfeksiyonlar da diğer sebeplere göre daha az görülür ama büyük önem içerir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...