Bebeklerin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Bebeklerin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Bebeklerin gelişimi ana rahmine düşmeleriyle başlangıç gösterir. Döllenme meydana geldikten sonra anneye bağlı olarak gelişim gösteren embriyo , gebeliğin 5. haftasından itibaren göbek kordonu aracılığı ile anneyle besin ve oksijen alışverişi yaparlar.

Göbek bağı kan damarlarının fazla olduğu, yumuşak, kıvrımlı ve hortuma benzeyen bir yapıya sahip kordondur. Bebeklerde göbek bağı, oksijen ve besinleri anneden bebeğe takviye yapan bir toplardamardan ve atıkları kirli kan ile bebekten alıp plasentaya taşıyan iki atardamardan oluşmaktadır. Bu kan damarları wharton jölesi denilen jölemsi bir yapıyla korunmuş  ve çevresi zarla kaplanmıştır. Bebeklerde göbek bağı, bebeğin gelişimi için son derece önem taşıdığından aksi durum yaşanmasıyla hayatları tehlikeye girebilir.

 

 

Bebeklerin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Bebekler ve anneler arasında bir bağ olan göbek bağı, bebeğin doğumunun gerçekleştiği zamana kadar bağlı kalırlar. Doğumdan sonra bebeğin göbek deliğinden 4-5 cm yukarısından klempe edilerek kesilmektedir. Ortalama 2 haftaya kadar jölemsi yapısı yok olur. Göbek kordonun rengi sarıdan kahverengiye doğru değişim gösterir ve zamanla kuruyarak düşer. Bebeğin göbek bağı düştükten sonra ki 1 hafta içerisinde de göbek deliği tamamen iyileşmiş olur.

 

 

Bebeklerde Göbek Bağı Bakımı Nasıl Yapılır?

İlk kez bebek sahibi olan anneler için göbek bağı bakımı yapmak oldukça zor ve korkutucu gelebilir. Fakat göbek bağı bakımı hakkında bildiğiniz doğru yöntemler sayesinde tüm endişeleriniz ortadan kalkacaktır.

√ Bebeklerdeki göbek kordonunun kuru ve hijyenik olması önemlidir. Bebeğinizin bezini takarken göbek bağının dışarıda kalmasına dikkat ediniz. Dışarıda kalması hava almasına yardımcı olur ve kurumasını hızlandırır.

√ Yeni doğan bebeklerde göbek bağı düşene dek su ile temas etmemesine özen gösteriniz. Göbek deliğinin olduğu bölgenin enfeksiyon kapmaması ve hızlı iyileşmesi için bölgenin su dan korunmasını gerekmektedir.

√ Bebeğinizin bezini sık sık değiştirmelisiniz. Çünkü göbek deliğinin hijyenik durması açısından idrar ve dışkı ile teması engellenmelidir.

√ Bebeğinizin göbek bakımını yaparken acaba bebeğimin canı acır mı diye endişe etmeyiniz. Çünkü göbek bağında sinir uçları yoktur. Bu nedenle acı hissetmezler.

√ Bebeğinizin göbek bağına asla müdahale etmeyiniz. Kendiliğinden kuruyarak düşmesini bekleyiniz.

 

 

 

Bebeklerde Göbek Bağı Enfeksiyonu Belirtileri

 

√ Bebeğin göbek bağı etrafında kızarıklık ve şişlik oluşması

√ Bebeğin göbek bağında kanama meydana gelmesi

√ Bebeğin göbek kordonundan kötü kokular gelmesi

√ Bebeğin kordonundan sarımsı akıntı gelmesi

√ Göbek kordonuna ve cildine dokunulduğunda bebeğin ağlaması

Bebeğinizde bu belirtileri görüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Bebeklerin göbek bağının iyileşme sürecinde ara ara kanamalar görülebilir. Bu kanamalara hafif bir şekilde tampon yaptığınız taktirde kanama duruyorsa normaldir. Kanamanın sürekli devam etmesi halinde hemen doktora başvurmalısınız.

Yazımızla ilişkili olan yeni doğan bebek sünger banyosu yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...