BEBEKLERİN KABIZ OLMALARININ BAŞLICA SEBEPLERİ

BEBEKLERİN KABIZ OLMALARININ BAŞLICA SEBEPLERİ

Kabızlık sindirim sistemi problemine bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bebeklerde kabızlık bir veya birçok nedenden dolayı olabilir. Bu durum bebeği oldukça rahatsız eder ve bebeği gözlemlemek gerekir.
Bebeklerde kabızlık sindirim dışında beslenme alışkanlığından dolayı da gerçekleşebilir. Kabız olmanın diğer sebepleri ise şunlardır; bağırsakta meydana gelen yapısal sorunlar, doğuştan gelen bağırsak genişliği gibi anatomik sorunlar, genetiksel bağırsak yavaşlığı, fazla süt tüketimi, bebeğin sürekli katı gıda ile beslenmesi, psikolojik faktörler ve birçok nedenden dolayı bebeklerde kabızlık sorunu ortaya çıkabilir. Peki siz bebeğinizin kabız olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? Tabi ki davranışlarını gözlemleyerek. Öncelikle bebeğinizin ne sıklıkla kaka yaptığını gözlemlemekle işe başlamalısınız. Eğer bebeğinizin kaka süresi günden güne farklılık gösteriyor ve bu süre uzuyorsa bebeğinizin kabız olduğunu işaret edebilir. Bunun yanı sıra bebeğiniz kakasını yaparken zorlanıyor ve ağlıyorsa, kakası sert ve yoğun ise, kakasında kan izleri gözlemleniyorsa, kakasını yaparken huysuzlaşıyor ve rahatsız olduğunu gösteriyorsa bebeğiniz kabız olabilir. Bu durumda özellikle de kan gözlemlemiş iseniz kakasında hemen bir doktora başvurmalısınızdır. Bebeğinize gerekli tedavi yapılacaktır ve eski sağlığına kavuşacaktır. Ama siz bebeğinize yedirdiğiniz besinlere dikkat etmeli, katı olmamasına özen göstermeli ve bebeğinizin besin ihtiyacını karşıladıktan sonra karnına veya sırtına masaj yaparak onu rahatlatabilirsiniz.
Kabızlık bebeğinizi oldukça rahatsız eden bir problemdir. Bu nedenle onun iyi bir gözlemcisi olmalısınızdır ve herhangi bir oluşabilecek sağlık problemine karşı erken davranmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...