Biberon Çürüğü Nedir ve Nasıl Önlenir ?

Biberon Çürüğü Nedir ve Nasıl Önlenir ?

Biberon Çürüğü Nedir ve Nasıl Önlenir ?

Bu çürük, bebeğin üst kesici dişlerinden başlar ve çok hızlı bir şekilde ilerler. Bebeklerde görülen yaygın bir çürük tipidir. Çürük, ilk olarak beyaz şekilde lekelenmeler ile başlar. Çürük ilerlediği takdirde bu beyaz lekeler, kahverengi ve sarıya dönüşür.

Biberon çürüğü tedavi edilmez ise, dişlerin kırılmasına ve kaybına neden olacaktır. Ailenin bu durumu geç fark etmemesi için sürekli kontrol etmesi gerekmektedir.

Biberon Çürüğü Nasıl Oluşur ?

Bebeğin sağlıklı beslenmesi için inek sütü ve anne sütü tercih edilir. Bu sütler doğal olarak, belli miktarda şeker içerir. Bebek uyumadan önce anne sütü veya biberon emerse, süt birikecek ve çürüklere neden olacaktır. Bu şekilde çürüme için bir ortam oluşturulmuş olur. Özellikle uyutmadan önce ağzın iç kısmı temizlenmelidir.

Biberon Çürüğü Nasıl Önlenir ?

İlk olarak biberon alışkanlığından kurtulunmalıdır. Biberon ile uyutuyorsanız, bu durumu azaltarak tamamen bitirmeniz gerekmektedir. Özellikle biberona alışan çocuklarda bu durum oldukça zor değişmektedir, biberonla uyuma alışkanlığının devam etmesi durumunda listemizde yer alan maddeleri uygulamanız gerekmektedir.

– Vereceğiniz sütün şeker ve bal ilavesi olup olmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir.
– Bebeğe gece verilen sütten sonra ağzın temizlenmesi için su verilmelidir.
– Akşam ve sabah olmak üzere dişler temizlenmelidir.
– Tükürük salgısını arttıran yiyecekler verilmelidir. Bu sayede tükürük salgılanacak ve ağız içi bir miktar temizlenecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...