Çocuğun parmak emmesi nasıl bıraktırılır altında sevgisizlik yatıyor!

Çocuğun parmak emmesi nasıl bıraktırılır altında sevgisizlik yatıyor!

Bebeklik yarıyılında başlayan hatta anne karnında dahi parmağını emen bebeklerin en beğendiği bu alışkanlık ilerleyen zamanlarda da devam ediyorsa muhtelif meselelere neden olabilir. Bebeklik yarıyılından çıkan ve çocukluk yarıyılına girdiğinde de parmak emme alışkanlığının altında sevgi ve güven eksikliğini yattığını öğreniyor muydunuz?

ALIŞKANLIĞIN ALTINDA SEVGİ VE GÜVEN BECERİKSİZLİĞİ UYUYOR!

Parmak emme alışkanlığı bir çok çocukta görülmektedir. Bebeklik yarıyılında başlayan bu alışkanlık her ne kadar normal bir şey gibi kabul edilsede gerçeğinde çocuğun damak gelişimi için bir zaman sonra mesele haline gelmektedir. On sekizinci ayda parmak emme sıklaşır ve 3-4 yaşına kadar basmakalıp kabul edilir.

– Diş çıkarma zamanında diş mineleri kaşındığı için,
– Memeden erken ayrılmış ise,
– 1 yaş ortamındaki çocuklar uykuya geçerken,
– Etraflarında parmak emen birilerini model aldıkları zaman,
– Sevgi ve güven beceriksizliği varsa,
– Güçlükle karşılaştıklarında, utanma, bunalma, bitkinlik bulgusu olarak,
– Ebeveynler arası gerginliklerde,
– Yeni kardeşin dünyaya gelmesi gidişatında,
– Ek yiyeceklere zorlanmışsa parmaklarını emebiliyor

ÇOCUĞUN PARMAK EMMESİ NASIL ÖNLENİR?

Memeden erken kesmemeye çalışın, bebeğinizi emzirirken veya biberonla beslerken göğsünüzün sıcaklığını dinleyecek biçimde kendinize yanaştırın. Böylece bebeğiniz kendisini güvende sezecektir, çocuğunuza şiddet uygulamayın ve onu batıl fikirlerle korkutmayın,
Yemek verirken vurmaktan ve fırça atmaktan kaçının ona uygun muhtelif faaliyet imkânları ve reyin civarı yaratarak meşgul olmasını sağlayın.

sizlere www.mutlubebek.net farkıyla sunulmuştur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...