Çocuğunuz W Şeklinde Oturuyorsa Dikkat!

Çocuğunuz W Şeklinde Oturuyorsa Dikkat!

Çocuklarınızın oturuş pozisyonlarına dikkat ediniz. Eğer çocuğunuzun oturuş pozisyonu yanlış ise muhakkak önlem almalısınız. Çünkü bu durum ileri ki yaşlarda bel, sırt ve omurga vb. vücudunuzun önemli kısımlarında kaymalar meydana gelebilmektedir.

 

Çocuklarınızın kaslarının ileri yaşlarda sağlıklı ve koordineli bir şekilde çalışmasını engelleyen, bakıldığında diz üstü oturuyormuş gibi görünen fakat ayakların dış yanlara bakması şeklinde adlandırılan “W oturuş” biçimi çocuğunuzun yürümesi sırasında içe basma, düz taban olma problemi, bel, sırt ve omurga kaymalarına hatta kalça çıkıklığına varana kadar bir çok önemli rahatsızlığa sebebiyet verebilir. Uzmanlar bu oturuş şeklinin çocuğun yürüyene kadar problem oluşturmadığını fakat yürümeye başladıktan sonra bu oturuş şekline kesinlikle mani olmak gerektiğini önemle vurgulamaktadır. 

W Şeklinde Oturmak Tehlikeli Mi?

 

Çocukların yürümeye başladıktan sonra oturuş şekillerine önem verilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, kalça kemiği yuvası ile uyluk kemiğinin oval baş kısmı kalça bölgesinde ileri ki zamanlarda yuva oluşturacak sığ bir oyuntuya bağlı olarak durabilir. Çocuk yürümeye başlayana kadar bu yuva şeklini almaz. Çünkü bu şekil alma olayı femurun kalça kemiği üzerindeki hareketiyle meydana gelebilir. Eğer çocuğunuzun oturma şeklini göz ardı ederseniz ve çocuğunuz uzun bir zaman W şeklinde oturursa ileri ki zamanlarda yürüyüşlerinde, duruşlarında, kaslarının gelişiminde bozukluklar meydana gelebilir. Mesela arka bacak kaslarının gelişmemesi ve sertleşmesi sonucunda çocuklarınız parmak uçlarında yürümeye maruz kalabilirler. Ayrıca düz taban olma problemi de yaşayabilirler. Bu nedenle çocuklarınızın oturma şekillerine dikkat edilmesi vurgulamaktadırlar.

W Şeklinde Oturma Nasıl Önlenebilir?

 

Bu oturma şeklini hekimler tarafından da zararlı olduğunu düşünürsek çocuğunuzu bu şekilde oturduğunu gördüğünüz anlarda oturuş şeklini değiştirme konusunda onunla konuşup ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Eğer konuşmanız fayda etmiyorsa bir şekilde  kendiniz müdahale ederek oturuş şeklini değiştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu süreç zaman alsa da sabırla çocuğunuzun bu yanlış alışkanlığını ve duruşunu değiştirmeniz en sağlıklısı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...