Çocuğunuzun Söylediklerinizi Dinlemesini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuzun Söylediklerinizi Dinlemesini Nasıl Sağlayabilirsiniz?

Ebeveynlerin çocukları ile ilgili çokça rastlanılan konulardan biri de çocuğunun söylediklerini dinlememesi ve önemsememesidir. Konumuzda ele alınan söylenileni dinlememekten anlatmaya çalıştığımız söylediklerinin yapılmasıdır. Çocukların dünyası yetişkinlere göre oldukça farklıdır. Çocukların hayatını şekillendiren birçok etken vardır. Örneğin; televizyondaki çizgi film veya reklamlar, oyuncakları, çevresindeki çocuklar, dışarıdan gelen bir ses… Bu gibi hayatın içinde olan şeylerin arasında bazen ebeveynler çocuk için en üst sırada olamayabilir. Önceliği oyuncakları ile oynamak olan bir çocuk neden uyuması gerektiğini anlayamayabilir.

Peki çocuğumuzun önceliği olmayı veya ilgisini çekmeyi nasıl başarabiliriz;

 

 

İlk olarak çocuğunuzla sıkı bir bağlantı kurmanız gerekmektedir. Mesela çocuğunuz oyuncakları ile vakit geçirirken siz ona yapması gerektiği şeyleri söylediniz ve yapmasını bekliyorsunuz, aslında bu şekilde direk yapması gerekenleri söyleyip yapmasını beklemek yerine yapmanız gereken çocuğunuzun yanına giderek vakit geçirmeyi sevdiği oyuncakları ile onunla birlikte vakit geçirmek aranızda bağ kurmaktır. Eğer bunları yapmak sizi yormuş ise bir süre dinlenirken yine çocuğunuzun yaptığı bir şeye yorum yaparak yaptığı şeyler hakkında sorular sorarak ilginizi gösterebilirsiniz. Bu şekilde yaptığınızın halde sizi dinlemediğini fark ederseniz ‘ Bana bakabilir misin?’ ‘Sana bir şey söyleyebilir miyim?’ gibi sorularla ilgisini üzerinize çekmeye çalışmalısınız. Yine dinlemez ise bu soruları tekrarlamakta ısrarcı olmak yerine en başa dönmeniz aranızda bağ kurma hususunda daha kolaylık sağlayacaktır. Kısaca bazen onların seviyesine onların dünyasına inmemiz gerekebilir.

Çocuğunuzla diyalog kurarken fazla konuşulmadan yani sıkmadan kafasını karıştırmadan az konuşup iletişim kurulması denenmelidir. Çok konuşmak onu yine dinlemeyip vakit geçirmeyi sevdiği şeylerle ilgilenmeye itecektir.

Çocuğunuza bir şey yaptırmak istediğinizde onu kendi yerinize koyun örneğin çizgi film izlemeyi çok seven bir çocuğa farklı bir şey yapmasını gerektiğini söylediğinizde zoruna gitme vakit geçirmeyi sevdidiği bırakmama gibi duygular oluşacaktır. Bu gibi durumlarda ‘biliyorum izlemeyi çok seviyorsun fakat şimdi banyo yapman gerekiyor’ gibi onu anladığınızı hissettirecek cümleler onu ikna etme hususunda daha da kolaylık sağlayacaktır.

Ona seçenekler sunmayı deneyin. Örneğin bir şey yapmasını istiyorsunuz ona yapmanız gerektiği şeyi söylerken şimdi mı yapalım 10 dakika sonra mı diye seçenekler sunarak vakit geldiğinde vakit doldu gibi hatırlatmalarla yapacağı şeyleri daha kolay ve basite indirmekte bize büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gelecekte çocuklarınızın kendini odasına kapatan, sessiz, hiçbir şeyini sizinle paylaşmayan bir evlat olmasını istemiyorsak bağ kurmaya büyük önem vermeliyiz ve o size heyecanla bir şeyler anlatırken onu önemsemeliyiz dikkatle dinlediğimizi hissettirmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...