Çocuklar da Diş Sağlığı ve Süt Dişleri

Çocuklar da Diş Sağlığı ve Süt Dişleri

 

Süt dişleri ne kadar önemsiz gibi görünse de ana dişlerimiz kadar önemlidir. Yerlerine gelecek olan ana dişlerimizin sağlığı süt dişlerimize nasıl baktığımıza bağlıdır. Dökülmeden önce süt dişleri ana dişlere yer ayırır doğru şekilde yerleşmesini sağlar. Ana dişler süt dişlerinin köküne bakarak yerleşir ve o kalıcı dişlerin rehberliğin de çıkış yolunu bulur.Süt dişleri çocukların doğru telaffuzla konuşması ve yiyecekleri doğru ısırması için çok önemlidir.

diş tedavisi, süt dişleri, süt dişi ne zaman dökülür, çocuklarda diş tedavisi, çocuk dişi,

İlkokul çağına gelmiş olan çocuklar da ilk olarak süt dişleri dökülmeye ana dişler tek tek çıkmaya başlar. Diş çıkarma 9. aydan itibaren gerçekleşebilir. Ağız içerisinde buluna diş sayısı 24 ulaştıktan sonra süt dişi dediğimiz geçici dişler düşmeye başlar. 6 yaş dişi denilen alt çene de ön iki dişin sağ da bulunanı ilk düşen diş olur.

Çocuklar da ilk diş çıktıktan sonra doktor kontrolüne gidilmeli ve düzenli olarak dişler temizlenmelidir.Ne de olsa düşecek diye bakılmayan ihmal edilen dişler çocuğun ağız  sağlığı için oldukça tehlikelidir.

 

Çene ve Dişler de Olan Şekil Bozuklukların  da Tedavi

 

Diş tedavisi ne kadar erken yaşta başlanırsa maliyet ve tedavinin ilerlemesi açısından o kadar rahat bir süreç yaşanmış olur. 6-7 yaşların da çocuğun ilk okula başlama dönemin de kontrol amaçlı bir Ortodonti uzmanına başvurulması önemlidir. Ortodontik bir muayene de çocuğun ya da yetişkin kişinin tüm çene, yüz ve diş muayenesi detaylı olarak yapılır.

Bebeklik dönemlerinde çocuklar da parmak emme, uzun süreli emzik ve biberon kullanımına bağlı olarak dişlerde çapraşıklık, ilerde yada geri de çıkma gibi durumlar oluşabilir. Bu tip amonalilerin tedavisine gene ilk okul döneminde 7 yaş gibi başlanmalıdır. Eğer çocuk kalıcı dişlerini tamamlamış ise 12 yaş gibi kalıcı dişlerin tedavisinde diş teli önemli bir rol oynar. Dişlerin şekil bozukluklarının düzeltilmesi diş teli kullanılmadan pek mümkün değildir.

Peki Bu Ortodontik Tedavi Süreci Ne Kadardır?

Tedavi uygulanan bireyin yaşı , fizyolojik durumu, tedaviye uygunluğu ve tedaviye verdiği yanıtlara göre, Ortodontik tedavinin süresi kişiye göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir süreç belirtmek gerekirse 6 ay ile 3 sene içerisinde Ortodontik tedavi tamamlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...