Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

2 yaş sendromu ebeveynlerin en tedirgin oldukları bir dönemdir. Çocukların hallerini gören anne ve babalar bir yandan bu durum karşısında ne yapacaklarını konusunda bir çözüm üretememenin sıkıntısını yaşarken bir yandan çözüm aramanın çaresine bakarlar. Bu zorlu dönemin karşısında kararsız ve tedirgin haller çocuğu daha da çok strese sokabilir ve işin içinden çıkılmaz bir duruma gelinebilir.

2 yaş sendromu; 1.5 ile 3.5 yaş arası çocuklarda oluşan bir nevi huysuz oldukları bir zorlu dönemdir. Çocukların kendi başlarına bazı şeyleri yapabileceklerini hissettikleri, istediklerini anne ve babalarına nasıl yaptırabilirim düşüncesinin oluştuğu, dolayısıyla kişiliklerinin oluşmaya başladığı, fakat anne ve babalar tarafından anlaşılması, yapılması ve katlanılması güç olan yanı sıra çocuğun gelişimi için en önemli bir dönemdir. Halk dilinde küçük ergen veya erken ergenlik olarak ta söylenebilmektedir.

 

2 Yaş Sendromuna Giren Çocuk Nasıl Anlaşılır?

 

√  Yeme içme konusunda inatlaşıp iştahtan kesilebilir.

√ Anne ve babaların tepkileri karşısında kendince içine atıp küsebilir.

√ Anne ve babaların verdikleri cevaplara alınganlık gösterebilir.

√ Bir olay karşısında dikkat çekmek için kendi kendine konuşabilir.

√ Uyku sorunu yaşayabilir yani geç saatlere kadar oturma, oyun oynama isteği oluşabilir.

√ Kendine gelen öz güven nedeniyle kendi başına evden çıkıp gitmeye çalışabilir.Bu durum için ebeveynlerin çok tedbirli ve dikkatli olmaları gerekmektedir.

√ İstediği bir şeyi dile getirmek yerine ağlayabilir. Çocuklarda en sık karşılaşılan bir durumdur.

√ Anne ve babalar olaylar karşısında ne kadar yapıcı olsanız bile çocuğunuzu memnun edemezsiniz.

√ Çocuğunuz da ”hayır”, ” istemiyorum” gibi olumsuz kelimeleri fazlaca duyabilirsiniz.

√ Olaylar karşısında agresif hareketler gösterebilir. (Dişlerini sıkma, yumruk yapma, hoplayarak ağlama vs.)

√ İstedikleri yapılmadığı zaman kendini yere atma, anne ve babaya vurma, oyuncaklarını etrafa çarpma kırma gibi sert tepkiler gösterebilir.

2 Yaş Sendromu Anne ve Babalara Düşen Görevler

 

√ Çocuğunuz sizi konuşarak dinlemiyorsa oyun dili ile anlatmayı deneyebilirsiniz. Bu durum çocuğunuza hoş gelecektir.

√ Bu dönemde sadece bol sabırlı olmanız gerekecektir. Olaylar karşısında baskı göstermek ve çocuğunuzu engellemek yerine sakin, rahat ve ılımlı olmaya çalışın. Baskı yapar veya sizde inatlaşırsanız bu durum çocuğunuzu iyice öfkelendirebilir ve sakinleştirmeniz iyice güçleşebilir. Eğer o an sabırlı olamıyorsanız çocuğunuzla iletişimi kesip sakinleşene kadar bekleyebilirsiniz.

√ Çocuğunuzun size söylemek istediklerini ona yakınlaşarak göz teması kurarak dinlemeniz büyük fayda sağlayacaktır. Unutmayın ki çocuklar dinleyerek değil, izleyerek öğrenirler. 

√ Çocuklara seçim şansı vermek kendilerini daha iyi hissetmelerine ve sizin de çocuğunuzu daha iyi anlamanıza sebep olacaktır. Bırakın çocuğunuz yaşına uygun olan şeyleri kendi seçsin, bu öz güveni ona verin.

Çocuğunuza ifade özgürlüğünü siz yaratın. Size bir şey anlatırken sonuna kadar bitirmesini bekleyin, sözünü kesmeyin ki ona verdiğiniz değeri hissetsin.

√ Çocuğunuzla izi geçmeyecek kadar kaliteli bir zaman geçirin. Onunla sanal alemde oyun oynamak, film izlemek yerine evcilik oynayın, arabalarınızı yarıştırın, tamircilik oynayın ki daha samimi olun. O sıcak ortamı ona hissettirin.

√ Çocuğunuza ” yapabilirsin ” ifadesini yaşatın. İzin verin giymek istediği kıyafetini kendi seçsin ve kendi giyinsin. Dökülsün, kirlensin bırakın kendi tabağından yemeğini kendi yesin öğrensin. Başarma duygusunu ona siz kazandırın.

√ Acısıyla tatlısıyla her dönemin kendine özgü sorunları ve özellikleri olduğu gibi 2 yaş sendromunun da çocuk gelişimi açısından önemi büyüktür. Anne ve babalar bu durumu doğal bir davranış olarak görmeli ve sorun haline getirmemeleri gerekir. Böylece mutlu çocuk yetiştirmek ebeveynler üzerinde büyük rol oynamaktadır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...