Çocuklarda Bağırsak Kurdu

Çocuklarda Bağırsak Kurdu

Çocukların gelişimi için son derece önemli olan ve vücutta bulanan bağırsak kurtları çocukların gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Ağız, el, dışkı ve deri yoluyla bulaşabilirler. 1 yaş çocuk gruplarında anemi, iştahsızlık, mide ve bağırsak şikayetlerine neden olan, hijyen kurallarına önem vererek ve erken teşhis sonucunda müdahale edilerek atlatılabilir.

 

Bebeklikten İtibaren Görülebilir !

Bağırsak kurtlarının vücuda bulaşmasının en önemli nedeni, hijyen kurallarına özen gösterilmemesidir. Bu nedenle bebek doğduğu ve ek gıdaya başlandığı andan itibaren bulaşma riski oldukça fazladır. Bebeklere anne sütünden sonra 6. ayında ek gıdaya başlanır. Bu dönemde ek gıdaların hazırlanma aşamasında hijyen kurallarına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmediği durumlarda bebekte bağırsak kurtlarına yani parazitlere karşılaşılabilir. Bebeklerin 1 yaşına geldiği zamanlarda hareket işlevleri artar. Uzanabildiği her şeye dokunma, eline geçen her şeyi ağzına götürme gibi alışkanlıklarından dolayı bu yaş grubunda bağırsak kurtları daha fazla görülmektedir. Bağırsak kurtlarından meydana gelen enfeksiyon kısa sürede ortaya çıkmaz. İleri ki dönemlerde çocuğun iştahı kesilebilir, kan değerlerinde düşme görülebilir, fiziksel ve zihinsel gelişim olarak gerileyebilir.

Uykuda Çocuğun Ağzından Salya Akıyorsa !

Çocuklarda diş gıcırdatma, kansızlık, genital bölgesinde kaşıntı, gece uykusunda ağzında gelen salya, ishal, bulantı ve kusma, aşırı gaz çıkarma, geğirme gibi durumlarla karşılaşıyorsanız bağırsak kurtlarından şüphe edebilirsiniz. En kısa zaman da ise doktora götürmelisiniz. Bebeklerin altını değiştirirken bezlerini kontrol etmeniz erken teşhis açısından fayda sağlayacaktır. Bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde ve çocuklarda bağırsak kurtları yani parazitler görülebilmektedir. Hijyen kurallarına uymakla beraber, parazitli olan kişilerin tedavi olması rahatsızlığın atlatılabilmesine işarettir.

Aile Bireyleri Kontrolden Geçmeli Mi ?

Bağırsak kurtlarının teşhis edilebilmesi için, öncelikle bireylerin dışkısının incelenmesi gerekmektedir. Bununla beraber kan tahlilleri de yapılması gerekir. Çocuğun makat bölgesinde net bir şekilde görülen bağırsak kurtları varsa tahlile gerek kalmadan da tedaviye başlanabilir. Bu hastalıkta ki enfeksiyon bulaşıcıdır. Bu nedenle evdeki herkes tek tek tedavi edilmelidir. Bağırsak kurtlarının olduğu bebeğin veya çocuğun iç çamaşırlarının tertemiz yıkanması, mikropların ölmesi için özenle ütülenmesi ve tırnaklarının asla uzun bırakılmaması gerekmektedir.

Bebeğinizi, Çocuğunuzu Parazitlerden Korumak İçin Evinizde Yapmanız Gerekenler

√ Sokak hayvanları ile evde temas en aza indirilmeli, mümkünse temas tamamen kesilmelidir.

√ Ek gıdalara geçiş yapıldığı andan itibaren besinlerin yıkanması, hazırlanması, muhafaza edilmesi ve bebeğinize hijyenli bir şekilde sunulmasına son derece önem vermeniz gerekmektedir.

√ Bebeğinize mama yaparken kullandığınız su mutlaka kaynatılmış olmalıdır.

Çiğ et ve ürünlerini tüketmeyiniz.Aksi takdirde çocuğunuzun bağırsağında parazitler oluşabilir.

√ Sebzeler ve meyveler çiğ tüketilecekse mutlaka çok iyi steril edilmelidir.

√ Yatak örtüleri ve çarşaflarınızı sık sık yüksek derecede yıkayıp, ütüleyiniz.

√ Bebeğinizin bağışıklık sistemini güçlü tutmak için özellikle ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslemeniz gerekir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...