Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Çocuklarda D Vitamini Eksikliği

Vücuttaki metabolik faaliyetlerde önemli görevleri olan D vitamini, yağda eriyen (A,D,E,K)  vitaminden biridir. Cildin güneş ışığından aldığı D vitamini aktif hale gelir, Kalsitrol dediğimiz yapıya dönüşerek bu halde vitaminlerden ayrılarak, hormon haline de gelebilmektedir. Bu nedenle çocukların D vitamininden faydalanmak için mutlaka güneş ışığına maruz kalmaları gerekmektedir.

D2 -ergokalsiferol, bitkisel ürünler ve takviyelerde bulunur. Başlıca iki temel kaynağı vardır; portakal ve mahun cevizi d2 vitamini açısından zengindir.

D3-kolekalsiferol, hayvansal ürünlerde ve takviyelerde bulunur. Balık, balık yağı, yumurta, ciğer gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.

 

 

Çocuklarda D Vitaminin Görevleri

 

  • D vitamini besinlerle veya ekstra takviyelerle alınan kalsiyum vitamininin emilimini ve vücutta kullanımını sağlamaktadır.
  • Böbreklerden kalsiyum vitamininin atılımını en aza indirir.
  • Kemikler için önemi büyük olan kalsiyumun kemikte tutulmasını ve bununla beraber kemiğin sert ve dayanıklı olmasını sağlar.
  • Kalsiyum ve fosfor metabolizmasında etkili rol oynar.
  • Çocukların diş sağlığı için son derece önemli ve gereklidir. Dişlerin dayanıklı ve güçlü olmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini artmasını sağlar. Vücudu hastalıklara karşı koruma altına alır.
  • Akciğer ve solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.
  • Ayrıca D vitamininin, kanser riskini azalttığı ve Alzheimer hastalığına karşı koruma sağladığı kanıtlanmıştır

Çocuklarda D vitamini eksikliği ise  raşitzm, osteoporoz, osteomalazi gibi hastalıklara neden olmaktadır.

 

D Vitamini Eksikliği Nedenleri Neler Olabilir?

 

D vitamini eksikliğinin çocukların vücudunda birbirinden bağımsız olarak birçok sebebi olabilmektedir.

Güneş ışığını doğrudan alamamak:

♦  D vitamini güneş ışığının ciltle teması sonucu deride sentezlenerek etki etmeye başlar. 15 faktör ve üzerindeki güneş koruyucu kremleri kullanmak D vitamini sentezini engeller. Hatta 8 faktörlük bir güneş koruyucunun bile ciltteki D vitamini sentezini büyük oranda azalttığı tespit edilmiştir. Çocuklar da vücudu giysilerin kapatması, kapalı alanlarda uzun süreli oturma, oyun oynama gibi vakit geçirmeleri D vitamini eksikliğindendir.

♦  Mevsimsel olarak değişkenlik gösteren hava şartları D vitamini eksikliğinin ana sebeplerindedir. Özellikle güneşin az görüldüğü kış aylarında çocuklarda D vitamini eksikliği hızla artış göstermektedir.

Vücutta D vitamini emilimi engelleyici faktörler:

♦  Çocuklar yeterli miktarda D vitamini almasına rağmen, emilimini gerçekleştiremediği için vücutta eksikliği meydana gelebilir. Bu emilim sorununun nedeni kullanılan ilaçlar olabilir. Çölyak, kistik fibröz, chron gibi hastalıklar da D vitamini emilimini engelleyen hastalıklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...