Çocuklarda Dikkat Bozukluğu

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu

Çocuklarda dikkat bozukluğu tedavi edilmediği zaman okul ve sosyal hayatını doğrudan etkileyen bir problemdir. Bu problem çocuklarda genellikle hiperaktivite bozukluğu ile birlikte meydana gelmektedir. Yetişkin dönemlerinde de etkili olan bu durum çocukların eğitim hayatında da başarısızlığa neden olmaktadır.

 

 

Çocuklarda dikkat bozukluğu probleminde yardıma ihtiyaçları vardır, yardım edilmediği taktirde bu sorunun üstesinden gelmekte zorlanırlar. Fakat yetişkinlerde dikkat bozukluğu biraz daha farklı boyuttadır. İnsanlar bazen çok ilerlememiş durumlarda kendi kendilerini tedavi ederler. Dikkat bozukluğu çok zor farkına varılan bir problemdir. Bu süreçte kişilerin iş ve sosyal hayatları olumsuz olarak etkilenmektedirler.

 

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu Nedenleri

Çocukların işitme ve görme duyularında bir eksiklik varsa dikkat dağınıklığı ile ilgili bir sorunla karşı karşıya kalırlar. Bu fiziksel eksiklikler çocuk beyninin sağlıklı çalışmasını engellemektedir. Çevresel faktörlerde dikkat bozukluğuna neden olmaktadır. Çocuklarda dikkat dağınıklığı kaygı, stres ve bir işe odaklanmada zorluklara yol açmaktadır.

 

 

Çocuklarda Dikkat Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?

Dikkat bozukluğu olan çocuklar bir yerde sabit duramazlar. Sürekli bir şeylerle meşgul olmak ve hareket etmeye yeltenirler. Bir olay veya hikaye anlatıldığında o konudan uzaklaşarak başka hayallere kurmaya başlarlar. Okul hayatlarında sürekli yorgun, bitkin ve dalgın halde olurlar. Derslerine odaklanamaz ve sınavlarında başarısız olmalarına neden olmaktadır. Çocuklarda dikkat bozukluğu sürekli bir şeyleri tekrar etme, hayal kurma, odaklanma sorunu veya okuduklarından bir şey anlamama gibi belirtiler oluşmaktadır. Çocuğunuzda dikkat bozukluğu olduğundan şüphe ediyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

 

Okul hayatında ki yoğunluk stres, kaygı ve çocukların iştahsızlığı buna bağlı olarak yetersiz beslenme vücudun vitaminsiz kalmasına yol açar. Bu durum ise dikkat bozukluğuna neden olmaktadır.

Omega 3 ⇒ Bu yağlar hafızayı güçlendirerek beyni korunmasını sağlamaktadır.

Kırmızı et ⇒  İçindeki demir miktarı dikkat bozukluğuna fayda eder ve beynin güçlenmesini sağlar.

Tahıl ⇒  Kan şekerini dengeleyerek hafızanın kuvvetlenmesini sağlayan tahıl grubu dikkat bozukluğunu giderici en önemli besin kaynaklarından biridir.

Yoğurt ⇒  Hafızayı güçlendirip beyni koruyarak dikkat bozukluğuna olumlu etkide bulunur.

Ceviz içi ⇒  Beyin üzerinde son derece etkili olan ceviz genellikle çocukların okul hayatında başarılı olması için yedirilir. Kuvvet verir ve odaklanmayı sağlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...