Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda Dikkat Eksikliği

Çocuklarda dikkat eksikliği; günümüzde sıkça karşılaşılan problemler arasındadır. Tedavi edilmemesi sonucu çocukların ileri ki yaşlarında birçok sorun olarak karşılarına çıkmaktadır. Dikkat eksikliği çocukların okul dönemlerinde de olumsuzluklar yaratabilmektedir. Çocukların okulda başarısız olmalarının başlıca sebepleri arasında dikkat eksikliği de gelmektedir. Bu durum çocuğun kendine olan güvenini fazlaca azaltmasına sebep olmaktadır. Dikkat sabit bir durum değildir. Çocuğun karşılaştığı çevresel faktörler de dikkat dağınıklığına yol açabilir. Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite ile birlikte de görülebilmektedir. Bu durumu yaşayan çocukların toparlanması ve kendine gelmesi elbette zor bir dönemdir. Bu nedenle mutlaka bir uzmana başvurmanız çocuğunuza olumlu etki gösterecektir.

 

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Belirtileri

 

√ Çocukların okul dönemlerinde planlı ve programlı olarak ders çalışamaması

√ Çocukların ilgili oldukları alanlarda ani değişikliklere karar vermesi

√ Zihinsel olarak yapacağı işlerden uzak durması

√ Verilen görev ve sorumluluklarını yerine getirmekte zorlanması

√ Yapması gereken işlerde basit hatalar yapması

√ Yapması gereken iş ve görevlerde unutkanlık yaşaması

√ Kendisine söylenen bir şeyi dinliyormuş gibi görünmesi ama dinlememesi veya anlamaması

√ Çevresel faktörler nedeniyle dikkatinin çabuk dağılması

 

Çocukların Okul Döneminde Dikkat Eksikliği

Çocukların okul döneminde dikkat eksikliği sık görülen bir problemdir. Verilen iş ve sorumluluklarını yerine getirme de zorluk çekerler ve buna bağlı olarak sorun yaşarlar. Dikkatleri çabuk dağıldığı için derslerinde planlı ve programlı çalışamazlar. Özellikle sınavlarda soruları yanlış okumaları ve buna bağlı olarak yanlış cevap vermeleri çocuğun başarısız olmasına neden olması dikkat eksikliğinin önemli faktörlerindendir. Bazı çocukların kapasitesi ve yeteneği olduğu halde dikkat eksikliği nedeniyle yine başarısız olabilirler. Bu durumda ebeveynler çocuğunuzun üzerine olumsuz yönde gitmek yerine bir uzmana başvurup yardım alabilirsiniz.

 

Çocuklarda Dikkat Eksikliği Tedavisi

Çocuklarda dikkat eksikliği zamanla kendiliğinden geçen bir problem değildir. Mutlaka bir uzman tarafından destek alınıp kontrollü bir şekilde tedavi uygulanması gerekmektedir. Psikolojik destek olduğu gibi ilaç tedavisi de mümkündür. Fakat ilaç tedavisi her çocuk için uygun olmayabilir. Bu nedenle gerekli araştırmaların yapılması gerekir ve uzman tarafından sonuca uygun bir tedavi başlatılması gerekmektedir.Dikkat eksikliği ilaçlarının bazıları 3 yaş sonrası bazıları ise 6 yaş sonrası için kullanılması mümkündür. Hiperaktif problemi ve dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocukların tedavisi için bu ilaçlar çocuktan çocuğa değişkenlik gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak bazı çocuklarda uyku düzensizliği problemi, kilo kaybı, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi yan etkiler de görülmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...