Çocuklarda Diş Macunu Seçimi

Çocuklarda Diş Macunu Seçimi

Ülkemizde diş macunu üretimi yapan firmalar çocuklar arasında oldukça popüler olan ve çok sevilen çizgi film karakterleri ile süslenmiş, meyve aromalı gibi çeşitli diş macunları üretmektedir. Çocuklar için üretimi yapılan bu diş macunları, yetişkinlerin diş macunlarından daha maliyetli olmaktadır. Anne ve babalar  bu diş macunlarının sağlıklı ve kaliteli olduğunu düşündüklerinden, çocukları için özel üretimi yapılan bu diş macunlarını satın almaktadırlar.

 

 

Çocuklarda diş çürümeleri; konuşma bozukluğuna, enfeksiyona, dişlerinde ağrıya, okul başarısızlığına, beslenme bozukluklarına, uyku eksikliğine ve bir çok sağlık problemlerine neden olmaktadır. Diş çürüklerinin tedavisi edilmesi bazı anne ve babalar tarafından, kalıcı diş değil mantığı ile ihmal ederek bazı rahatsızlıklara yol açmasına sebebiyet vermektedir. En doğrusu diş çürüklerinin en iyi tedavisi, diş çürümeleri başlamadan bunlara engel olmaktır. Buna alınabilecek en sağlıklı yöntemler, çocuklarda şeker ve şekerli gıdaların tüketimini en aza indirmek ve florür içeren diş macunu kullandırmaktır.

3 yaş ve daha küçük çocukların diş fırçalarına incecik bir macun sürerek fırçalamaları yeterlidir. Mümkünse sadece su ile kuru olarak fırçalatmaktadır. 3-6 yaş arasındaki çocuklar dişlerini fırçalarken, nohut büyüklüğünde diş macunu kullanmaları yeterlidir. Daha büyük çocuklar için ise, fırça boyunca sürülmüş bir diş macunu yeterli gelmektedir. Çocukların dişlerini günde 2 defa ve yaklaşık 3’er dakika fırçalanması gerekmektedir. Dişlerini fırçalarken lavobaya tükürebilir, ama ağzına su alarak çalkalama yapmamalıdır. Çocukların dişlerini fırçalama işlemini bitirdikten sonra özellikle geceleri, bir şey yiyip içmemeleri, gece boyunca florürün dişlerini güçlendirmesini sağlamaktadır.

Çocuk diş macunlarının arka tarafında bulunan içerik kısmını okuyarak, farklı diş macunu markalarının florür miktarları arasında büyük ve değişik  farklar olduğunu tespit edebilirsiniz. Bu nedenle çocuğunuz için en uygun diş macununu alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...