Çocuklarda Duruş Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda Duruş Bozukluğu Nedir?

Çocuklarda duruş bozukluğu, omurganın duruş şeklinin normal olmaması şeklinde tanımlanır. Çocukların normal bir şekilde durduğunda yandan gözüken profil sırt bölgesinin hafif bir kamburluk (kifoz) ve belimizde hafif bir çukurluk (lordoz) olması gerekmektedir. Bu duruşlarda eğriliklerin fazlalaşması veya azalması duruş bozukluğuna ve çeşitli ağrılara neden olmaktadır.

 

 

Çocukların omurga kısmında  önden ve arkadan bakıldığında görülen eğriliğe ise skolyoz adı verilmektedir. Normal duruş şeklinde skolyoz olmamalıdır. İyi ve sağlam bir duruş eğitimi çocukların küçüklüğünden itibaren verilmektedir. İlerleyen yaşlarda meydana gelen bel, boyun ve sırt ağrılarının ana sebebi ise küçüklüğünde duruş pozisyonlarının yanlış olmasıdır. Araştırmalara göre okul çağına gelen çocuklarında bel ağrısının sıklığı %10 ile % 74 arasında olduğu tespit edilmiştir. Bu oranlar çocuk yaşlarına göre çok fazladır.

 

Çocuklarda Duruş Bozukluklarının Artma Sebepleri

 

√ Bilgisayarla ilgilenirken doğru pozisyonda oturmama

√ Okul sıralarının çocuklara göre uygun olmaması

√ Çocukların aşırı fast food tarzı beslenmesinden kaynaklı fazla kilolu olmaları

√ Çocuklarda görme bozuklukları

√ Erken dönemden itibaren sırt çantası taşımaları

√ Çocukların yanlış oturma alışkanlığı kazanmaları

√ Fazla ayakta durma ve uyuma pozisyonlarının yanlış olması

Çocuklarda görülen bu pozisyonların genelinde sırt bölgeleri öne doğru eğilmiş bir hal alır. Gelişim faktörleri hızlı gelişen çocukların omurga yapısında kamburluk oluşmasına neden olmaktadır.

 

Duruş Bozukluğu Olan Çocukların Genel Şikayetleri

 

Çocuklarda duruş bozukluğu problemi olan çocukların başlangıç şikayetleri boyun, sırt ve bel bölgesinde meydana gelen ağrılardır. Çocukların sırtına yüklenen okul çantaları gibi ağırlıklar vücutlarındaki ağırlık merkezini saptırarak normal duruş şekillerini bozmasına neden olmaktadır. Bu durumda öne doğru eğilmiş omurgada eklem, kas ve ligaman yapılarında zorlanmalar meydana gelir. Bu durum bel kısmında kasların gerilmesine sebep olarak yürüyüşlerinin bozulmasına ve duruş bozukluğu ile ağır bel ağrıları görülmektedir. Erken dönemlerde, duruş bozukluğu daha fazla ilerlemeden belli seviyede kalırsa çocuğun hayatını olumsuz yönde etkilememektedir. Fakat ciddi olarak ilerlemiş ise çocukta sakatlık sorunun oluşmasına neden olabilir. İlerlemiş skolyozlarda , göğüs kafesinin daralmasıyla kalp ve akciğer problemleri de görülebilmektedir.

Konumuzla ilişkili olan çocuklarda içe basma yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...