Çocuklarda Eklem Ağrılarına Dikkat!

Çocuklarda Eklem Ağrılarına Dikkat!

Hekimler eklem ağrılarının hafife alınmaması konusunda uyarıyor. Çocuklarda büyüme ve gelişme çağında sıklıkla görülebilen eklem ağrılarına dikkat edilmesi ve hekime başvurulması önem taşımaktadır. Çünkü hafife alınıp geçiştirilen eklem ağrıları ileride farklı rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Uzmanlar çocuklarda 3 ile 12 yaşları arasında karşılaşılan bacak ve eklem ağrılarının büyüme ağrısının dışında farklı hastalıkların habercisi olarak tanımlamaktadır. Bu rahatsızlık, kemik tümörleri,  hematolojik rahatsızlık tümörleri, eklem iltihabı ve romatizmal hastalıkların belirtileri olabilmektedir.

 

Çocuklarda Eklem Romatizması

 

Çocuklarda görülen eklem romatizması genellikle bebeklik döneminden başlayıp 18 yaşına kadar meydana gelebilir. Söz konusu rahatsızlığın 7 alt çeşidi bulunmaktadır. 4-6 yaş arasında çocuklarda sıklıkla görülen alt tip eklem romatizması tüm yaşlara dağılma gösterebiliyor. Bunun yanı sıra küçük çocuklarda görülen alt tip eklem romatizmaları da vardır. Lakin en çok dikkat edilmesi gereken sistemik artrit diye adlandırılan tüm yaş dağılımlarında meydana gelebilen tipidir.

Çocuğun Eklem Romatizması Olup Olmadığı Nasıl Anlarız

 

Çocuklarda görülen eklem ağrıları yaş gruplarına göre farklılık göstermektedir. En sık görüleni oyun çağında olan çocuklarda eklemlerde şişme, kızarıklık, eklemlerde hareket engeli, eklemlerinde sıcaklık artışı, diz kısmında ise yürürken aksama ve özellikle sabahları o eklemini iyi bir şekilde kullanamama olarak örneklendirilebilir. Kendi rahatsızlığını anlatamayacak kadar küçük olan çocuklarda ise bunu annesi anlar. Mesela bezini değiştirme sırasında daha önceden sorunsuz olan çocuk, kalçasını veya dizini hareket ettirirken orada bulunan iltihap sebebiyle acı çekip ağlamaya başlar.

Eklem romatizmaları çok çeşitleri vardır bazılarının neden olduğunun sebebi de belli değildir. Bu yüzden çözümü de mümkün olmayabilir. Eğer halk arasında bilinen adıyla kalp romatizması yani  romatizmal olan ateşten söz edecek olursak, hastalık beta mikrobunun geç fark edilmesi sonucu oluşur. Bunun tedavisinde antibiyotik kullanılabilir. Hastalıkla ilgili şikayetlerin başlamasından itibaren 9 gün tedavi süreci vardır bu süreç de yapılacak olan tedavi beta mikrobunun kalp kapaklarına zarar vermesini önleyecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...