Çocuklarda El-Ayak-Ağız Hastalığı

Çocuklarda El-Ayak-Ağız Hastalığı

Çocuklarda el-ayak-ağız hastalığı, hava şartlarının değişim göstermesi ve çocukların okul gibi kalabalık ortamlarda bir arada bulunmalarından dolayı oluşan bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalıktan korunmanın en önemli faktörü hijyen kurallarına son derece dikkat etmektir. Çocuklarda el-ayak-ağız hastalığı yüksek ateş, vücutta döküntü, karın ağrısı, boğaz ağrısı ve iştahsızlık gibi belirtilerle kendini göstermektedir. 

 

 

El-Ayak-Ağız Hastalığında Yüksek Ateş

El-ayak-ağız hastalığında, çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olup olmamasına göre değişkenlik gösterebilir. Çocukların cildinde döküntü, yüksek ateş, bademciklerinin kızarması, ağzında çıkan aft gibi belirtilerle kendini gösteren el-ayak-ağız hastalığı çocukların bileklerinde, el ve ayaklarında kırmızı lekeler oluşmasına neden olur. Ateşle beraber el ve ayaklarının iç kısımları, ayak tabanları, gövdesi, popo bölgesi ve ağız içinde oluşan kaşıntılı ve ağrılı içi sıvı dolu kırmızı döküntüler meydana gelir. Bu kırmızı döküntüler çocukların kasık bölgesinde, genital bölgesinde, dizlerinin iç kısmında ve kalça bölgesinde de meydana gelebilmektedir. El-ayak-ağız hastalığında ateş ve bu kırmızı döküntüler 5-6 gün devam edebilir ve döküntüler ağrı ve kaşıntıya da sebep olabilir. Ağızda oluşan aft nedeniyle çocuklar yutma da zorluk çekerler ve iştahsızlık görülür. Bu hastalığa yakalanan çocuklar kendiliğinden iyileşme gösterebilirler. İştahsızlık belirtisi gösteren çocuklar ise hastahane de sıvı desteği verilerek tedavi edilebilmektedir.

 

El-Ayak-Ağız Hastalığında Sıvı Alımının Önemi

Belirli bir tedavisi olmayan bu hastalık bir hafta sürebilir ve bu süreçte bulaşıcılığını gösterir. Bu hastalıkta görülen ateş ve ağrılar için doktorunuzun verdiği ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Kaşıntılar için ise, hastalığa uygun losyonlarla önlenebilir. Kaşıntılardan rahatlamak için ılık ve sabunlu suyla yıkayabilirsiniz. Ağızda aft ve yutma güçlüğü çeken çocuklar için mutlaka bol miktarda sıvı tüketmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde vücudun susuz kalması çocuklarda farklı hastalıklara da yol açabilir.

 

El-Ayak-Ağız Hastalığından Korunmak İçin Ne Yapılmalı?

 

√ Bulaşıcı özelliğinden dolayı bu hastalığı olan diğer kişilerden, çocuklarınızı uzak tutunuz.

√ Bu hastalığa yakalanan çocukları en az 1 hafta toplu yerlere götürmeyiniz.

√ Çocukların oynadıkları oyuncakları sık sık dezenfekte ediniz.

√ Çocuklarınızın tabak, kaşık, bardak, havlu ve tırnak makası gibi kişisel eşyalarını başkasının kullanmasına müsade etmeyiniz.

√ Çocukları öpmekten ve sarılmaktan mümkün oldukça kaçının.

√ Bebeklerin bezini değiştirdikten sonra mutlaka ellerinizi yıkayınız.

√ Çocuklarınızın ellerini belirli aralıklarla güzelce yıkayınız.

√ Çocuklarda ağızda oluşan aftı önlemek için ağız ve diş temizliğine özen gösteriniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...