Çocuklarda Faranjit Rahatsızlığı

Çocuklarda Faranjit Rahatsızlığı

Çocuklarda faranjit rahatsızlığı, boğazın ağız ve burun boşluğunun arkasında ve bademciklerin olduğu meydana gelen bir çeşit iltihaptır. Özellikle kış aylarında 3-12 yaş arası çocuklarda sıkça görülebilen bir rahatsızlıktır. Yutkunmada güçlük çektiren faranjit rahatsızlığı kendi kendine geçmesi beklenir. Akut ve kronik olarak bu rahatsızlığın da iki türü bulunmaktadır. Birden bire gelişen ve şiddetli boğaz iltihaplanmasına akut faranjit, hastalığın belirtilerini hafif fakat uzun süre yaşanan durum ise kronik faranjit olarak adlandırılmaktadır. Çocuklarda nadiren betaya bağlı faranjit de görülebilmektedir.

 

 

Çocuklarda Faranjit Belirtileri

Aniden oluşan yüksek ateş, karın ağrısı ve kusma gibi belirtiler gösteren faranjit rahatsızlığı çocukları huzursuz eder ve sürekli ağlarlar. Bu belirtilerinden kaynaklı başvurduğunuz doktorunuz yaptığı muayene, kültür ve boğaz testleri sonucunda faranjit teşhisini koyabilir. Beta faranjiti olan bebeklerde ise damağının üst tarafında küçük noktacıklar bulunur. Faranjit rahatsızlığının kuluçka dönemi 3-5 gün arası değişmektedir. Kuluçka döneminde bu hastalık başkasına bulaşabilir. Fakat kuluçka döneminden sonra bulaşıcı özelliğini kaybeder.

 

Faranjite Bağlı Ağız Kokusu

Çocuklarda faranjit rahatsızlığı kış aylarında kapalı ortamlarda fazla kalmasından dolayı boğaz iltihaplanmaları ile daha çok karşılaşılır. Faranjite bağlı oluşan ağız kokusu iltihap değildir. Fakat iltihap faranjit rahatsızlığına neden olduğu için ağız kokusu yapabilir. Çocukların dili üzerindeki artan bakteri faaliyete geçtikçe ağız kokusuna neden olur. Ağız kokusu kendiliğinden geçebilecek bir durum değildir. Bu nedenle önce faranjit rahatsızlığı daha sonra ağız kokusuna neden olan faktörler araştırılarak tedavi edilmelidir. Faranjite bağlı ağız kokusunu grip ve soğuk algınlığı, sigara içmek, alerjik durumlar ve hasta olan insanlarla yakın temasta bulunmak gibi durumlar tetiklemektedir. Faranjite bağlı ağız kokusunun oluşmaması için bazı önlemler alınabilir. Bu önlemler şu şekildedir. 

√ Öncelikle faranjit rahatsızlığını tedavi etmek

√ Çocuğunuza bol bol su içirin.

√ Hasta olan kişilerle çocuklarınızı temas ettirmekten kaçının.

√ Çocuklarınızı asit ve baharat içeren gıdalardan uzak tutunuz.

√ Çocuklarınıza C vitamini desteği verebilirsiniz.

√ Aşırı sıcak ve soğuk yiyecekler tüketmeyiniz.

√ Tuzlu su ile gargara yaptırabilirsiniz.

 

Çocuklarda Faranjit Tedavisi

Çocuklarda meydana gelen beta faranjitin en etkili tedavisi antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotik tedavisi bu rahatsızlığının belirtilerinin kısa sürmesini ve eklem romatizma riskinin ortadan kalmasına yardımcı olmaktadır. Aile içerisinde bir kişi beta faranjiti geçiriyorsa diğer kişilere bulaşmaması için çok dikkat ediniz. En çok dikkat etmeniz gereken faktörler ellerinizi sık sık yıkayınız ve öpmeyiniz. Faranjit rahatsızlığı geçiren çocuklara bol bol ılık su vermek boğaz ağrısına ve boğazının yumuşamasına fayda edecektir. 

Konumuzla bağlantılı olan bebeklerde bronşit belirtileri ve tedavisi yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...