Çocuklarda Geç Konuşma Problemi

Çocuklarda Geç Konuşma Problemi

Normal şartlarda bir bebekler 0-6 ay arası bazı heceleri söylemeye başlarken, 1 yaşına geldiğinde heceleri kelimeye çevirmeye başlarlar. 2 yaşına geldiklerinde ise kelime haznesini biraz daha geliştirerek cümle kurmaya başlarlar. Bu süreç doğrultusunda çocuğunuzun konuşma yaşı geçmişse ve isteklerini konuşamadan yaptırmaya çalışıyorsa konuşma geriliği problemi olduğundan şüphe edebilirsiniz. Günümüzde bilinen çocuklarda sağlıklı bir şekilde kendini ifade etme yaşı 3 yaştır. Bazen çocuklarda istediği bir şeyi söylemek yada ifade etmek yerine, işaret ederek veya bu, şu, o kelimelerini kullanarak işlerini hallettirmeye çalışırlar. Bu durum konuşma tembelliğine yol açabilir. Bu tarz problemler ise kelime dağarcığında yetersizlik ve konuşma akıcılığı sorunu olarak tanımlanır.

Çocuklarda konuşma geriliğinin birçok nedeni vardır. Çocuklarda meydana gelen bu problem tıbben, genetik, nörolojik, duygusal ve nöropsikiyatrik durumlarla ilgili olabilir. Çocuğunda bu problemi fark eden anne ve babalar çocuğunun üzerinde baskı yapmamalı ve en kısa zamanda konuyu araştırıp gerekli tedaviye başlanmalıdır.

 

 

Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri

 

√ Sık sık havale ve epilepsi geçirmek

√ Kardeş kıskançlığından kaynaklı olabilir.

√ Zeka geriliği

√ Görme problemi

√ Konuşma organları sisteminde bozuklular

√ İşitme kaybı

√ Depresyon

√ Çocukluk çağı problemleri

√ Aile içerisinde farklı iki ve ikiden fazla dil kullanımı

√ Çocuğun yapısında içe kapanıklılık

√ Çocuğun bir tramvaya rastlaması ve şahit olması

√ Çocuğun fazlaca tek başına kalması

√ Çocuğun toplum içerisine girmemesi ve insanlarla iletişimin noksan olması

En önemli sebebi 0-3 yaş arası çocukların fazla tv izlemesi çocuğun konuşma geriliğine sebep olacaktır.

Çocuk çevresindeki insanları ve doğayı gözlemleyerek ve taklit ederek öğrenir. Bu nedenle ebeveynler, kardeşler ve çevresindeki herkes çocuğun konuşması ve konuşmasının gelişimi için ciddi bir örnektir.

 

Çocuklarda Konuşma Geriliği Olduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Konuşma geriliği problemi her çocuk için söylenemez. Kimi çocuklarda görülen konuşma geriliği veya tembelliği zamanla kendiliğinden geçebilir. Kimi çocuklarda ise konuşma geriliği ile beraberinde getirdiği problemlere sağduyulu olmak gerekmektedir. Konuşma geriliği olduğunu düşündüğünüz veya fark ettiğiniz çocuklarınızı alanında tecrübeli ve başarılı olan uzmanlara götürmeniz ve uzmanlarımızın müdahalesi doğrultusunda bu problem ortadan kaldırılabilir. Bu süreçte anne ve babalar çocuklar üzerinde baskı kurmamaları en önemli etkendir. 

 

Konuşma Geriliğinde Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

Çocuklar geç konuşma problemi yaşarken, onların en büyük destekçisi aile fertleri olmalıdır. Çağımızın sorunu olan teknolojik oyunlar, televizyon, internet ve bunlara bağlı olarak gelişen iletişimsizlik çocukların konuşma geriliğine yakalanmasına sebep olmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için bazı önlemler alınmalıdır.

√ Anne ve babalar çocukların gereğinden fazla televizyon izlemesine, tabletten veya telefondan fazla oyun oynamasına engel olmalıdır.

√ Ebeveynler çocukları ile bol bol zeka geliştirici oyunlar oynamalıdır.

√ Çocuklarınıza her gün kitap, hikaye okuyarak anlam kazanmasına ve kelime haznesinin gelişmesine yardımcı olmalısınız.

√ Çocuğunuza belli bir zaman çerçevesinde sık sık sorular sorup, cevap vermesini sağlamalısınız.

√ Çocuğunuzun sorularına seçkin cevaplar vermeniz onlara fayda sağlayacaktır.

√ Çocuğunuzun işaret dili kullanmasına engel olup istediklerini konuşarak ifade etmesini sağlayın.

Çocuğunuzun yanlış kullandığı kelimelere tepki göstermeyin ve sabırlı olun.

√ Çevresindekilerle iletişim kurmasını sağlayacak ortamlar yaratın.

Çocuk sağlığı ve beyin gelişimi için sağlıklı bir beslenme ve düzenli uyumasına önem gösteriniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...