Çocuklarda Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Çocuklarda Göz Altı Morlukları Neden Olur?

Çocuklarda göz altı morlukları çok sık görülmemekle beraber sebepleri değişkenlik göstermektedir. Fakat çocuklarda göz altı morlukların en yaygın bilinen sebebi alerjik reaksiyonlardır. Anne ve babalar çocuğunda göz altı morluklarını fark ettiklerinde endişeye kapılabilirler. Bu göz altı morlukların nedeni alerji, vücudun susuz kalması ve aileden dolayı gelen genetik faktörlerden kaynaklanmaktadır.

 

 

Çocuklarda oluşan göz morlukları nedenleri;

 

√Alerjik durumlar

√ Dengesiz ve sağlıksız beslenme

√ Dehidrasyon ( sıvı kaybı )

√ Genetik faktörler

√ Kronik sinüs enfeksiyonu

√ Egzama rahatsızlığı

√ Grip ( nezle )

√ Göz enfeksiyonu

√ Gözleri sürekli ovalamak ve gözün mikrop kapması

√ Açık ten

Çocuklarda oluşan solunum yollarına bağlı enfeksiyonlarda göz altı morluklarına neden olmaktadır. Bu durumda çocuklar nefes almada güçlük çektiklerinden gözün alt kısmında bulunan kılcal damarlarda kan birikir ve bu bölgede sağlıklı kan akışı olmadığından göz altında morluklar oluşabilir. Bu morluklar zamanla kalıcı hale dönüşebilir. Açık tenli çocuklarda ise bu durum daha sık görülmektedir.

 

Çocuklarda görülen Göz Altı Morluklarının Tedavisi

Çocuklarda meydana gelen göz altı morluklarının tedavisi için öncelikle bu morlukların neden olduğu araştırılmalıdır. Araştırma sonucu duruma uygun olarak tedavi şekli tercih edilmelidir. Göz altı morluklarında en sık karşılaşılan nedenler çocukların az su içmesi, dengeli ve sağlıklı beslenme yapılmaması ve alerjik durumlardır. 

Çocuklarda göz altı morlukları oluşmaması için günlük ihtiyacı olan su miktarını içmesine özen göstermelisiniz. Çocuklarda günlük içmesi gereken su miktarı ortalama 1.5 litredir.

Çocukların dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için günlük almaları gereken vitamin ve mineralleri karşılayabilecek sebze ve meyveleri bol miktarda tüketmelerine özen gösteriniz. Çocuklarınızın fastfood, aşırı tuzlu yiyecekler ve hazır ve dondurulmuş gıdaları tüketmesini engelleyiniz.

Çocuklarda görülen göz altı morluklarının diğer bir sebebi ise kansızlıktır. Çocuklarda kansızlık olması cildinin soluk görünmesine neden olur. Bu nedenle cilt altındaki damarların daha net bir şekilde görünmesini sağlayarak morlukların ortaya çıkmasına neden olur. Çocuklarda görülen göz altı morluklarını fark ettiğiniz anda mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...