Çocuklarda Halsizlik Neden Olur?

Çocuklarda Halsizlik Neden Olur?

Özellikle yaz aylarında bebeklerde ve çocuklarda bağırsak parazitleri sıkça görülmektedir. Çocukların tüketeceği sebze ve meyvelerin iyi yıkanması gerekmektedir. Aksi taktirde bağırsak parazitlerine neden olan bu durum ağızdan salya akması, makat bölgesinde kaşıntı, halsizlik, iştahsızlık ve ağız kokusuna neden olmaktadır.

 

 

Çocuklarda Bağırsak Parazitleri

Çocuklarda meydana gelen bağırsak parazitleri pratik yöntemlerle ve tahlillerle teşhis edilebiliyor. Bağırsak parazitleri tedavi edilmediğinde çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bağırsak parazitleri tedavi edilebilir fakat bazen de tedavi sonrası bile tekrarlayabilen bir durumdur. Bu nedenle anne ve babaların çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

Çocuklarda Kansızlık ve Kan Hastalıkları

Çocuklarda demir eksikliği anemisine neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Çocuklarda sıkça meydana gelen kansızlık ( anemi ) nin sebebi demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Büyüme ve gelişme çağında olan çocuklarda demir eksikliğinin olup olmadığını takip etmek gerekir ve bu durum çok önemlidir. Gün içinde halsizlik, yorgunluk, dikkat bozukluğu varsa özellikle kansızlıktan şüphe edilebilir, kontrol edilmelidir. Demir eksikliğinde normalde demir içermesi gereken kırmızı kan hücreleri sayısının azalma göstermesinden kaynaklanmaktadır. Vücudumuzdaki kırmızı kan hücrelerinin temel görevi dokulara oksijen taşımak ve enerji vermektir. Kan hücreleri azaldığında dokulara taşınan oksijen de azalacağından çocuklarda aşırı halsizlik görülür. Ancak tedavi edilmediğinde ve tedavisi aşırı geciktiğinde zihinsel nedenlerin olumsuz yönde etki etmektedir. Demir eksikliği olanlarda mental ve motor (zihinsel ve hareket) gelişim skorları daha düşük olur, dikkat eksikliği çok sık meydana gelir. Sağlam çocuk takibinde ilk altıncı ay sonunda hemogram, demir düzeyi bakılıp teşhis edilebilir. Senede bir kere mutlaka tekrar etmek gerekir. Demir eksikliğinin erken tanı yapılması için düzenli mesafelerle kan sayımı yaptırmak gerekmektedir. Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerin 4-6’ncı ayda, zamanında doğmuş bebeklerin ise 6-9’uncu ayda tam kan sayımı kontrolünün mutlaka yapılması gerekir. Sonuca göre doktorunuz gerekli gördüğü taktirde testin zaman içinde tekrarlanmasını önerebilir. Kansızlık teşhisi konulduğu zaman gerekli olan demir tedavisine başlanması gerekir.

Çocuklarda Geniz Eti ve Uyku Apnesi Sendromu

Çocuklarda geniz eti problemi pek çok rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Çocuklarda geniz etinin büyük olması burnun arka deliklerinin kapanmasına sebep olur. Geniz eti sebebiyle, burnun kapalı olması sonucunda ise çocukta ağzı açık uyuma, horlama ve uykuda kısa süreyle nefes kesilmesi (uyku apnesi) görülebilmektedir. Gece uyuyamayan çocuk gündüz halsizlikle karşılaşmaktadır. Bu nedenle sebep olan rahatsızlıkların tedavisini geciktirmeden yaptırmak gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...