Çocuklarda Hiperaktiflik Problemi

Çocuklarda Hiperaktiflik Problemi

Çocuğunuz yerinde duramıyor sürekli sağa sola koşuyor yada tırmanıyor ve sürekli ellerini ayaklarını oynatıyor, sakin bir şekilde oyun oynayamıyorsa…

Bu problemler dikkat eksikliği veya hiperaktifliğin habercisi olabilir. Hiperaktif çocukların normal çocuklara göre olan hareketliliği kolayca fark edilebilir. Vakit kaybedilmeden bir uzmandan destek alınması gerekmektedir.

Ebeveynlerden Biri Hiperaktifse Çocukta da Görülme Olasılığı 5 Kat Daha Yüksektir

 

Hiperaktif teşhisi konulan çocukların yakın akrabalarının dörtte birinde de aynı problem görülmektedir. Aile bireylerinin birinde hiperaktiflik varsa risk ortalama 5 kat daha fazladır. Buradan yola çıkarak hastalığın meydana gelmesinde genetik olayların büyük rol oynadığını söylemek mümkün gözükmektedir. Ama yine de bu kalıtsal faktörler bu durumu net olarak açıklayamamaktadır.

Araştırmalara göre bu rahatsızlığın ebeveynlerin davranışları ve terbiye etmesi ile doğrudan alakalı olmadığı söylenmektedir. Fakat buna rağmen bu rahatsızlığında böbrek yetmezliği, diyabet vb. hastalıklarda olduğu gibi tedavi sırrının ailenin ilgisi, desteği ve motivasyonu olduğu belirtilmektedir.

 

Tedavi Edilmezse Birçok Rahatsızlığa Neden Olabilir

 

Hiperaktif ve dikkat eksikliği problemleri zamanla kendiliğinden hafifleyebilir fakat tamamen geçme gibi bir durum söz konusu değildir. Tedavi süreci uzun olan bir rahatsızlıktır. İleri ki yaşlarda şikayetler azalsa da erişkin dönemlerde tekrar ortaya çıkma ihtimali vardır.

Tedavisi aksatılır ve edilmez ise yapısal sorunlardan kaynaklanan davranış bozuklukları baş gösterecektir. Ayrıca okul hayatında da başarısızlıkları sürebilir. Bu tür sorunlardan kaynaklı olarak çevresinden de olumsuz tepkiler alma olasılığını artıracak ve bu şekilde git gide farklı sorunları da beraberinde getirmeye neden olacaktır.

Okul başarısızlıkları ileri ki yaşamında ve iş hayatında da olumsuzluklar oluşturacak, sosyal hayatında aile arkadaş vb. ilişkilerinde sorunlara hatta evlilik döneminde bile anlaşmazlıklara neden olabilir.

Dikkat eksikliği ve Hiperaktif hastalarında tedaviye başlanılmaz ise depresyon, kişilik ve davranış bozukluğu, alkol ve madde bağımlığı gibi farklı psikolojik sorunlara neden olabilmektedir.

 

Bazı Önerilere Göz Atalım

 

Çocuklarınıza koyduğunuz kurallarda net olun ve unutulmaması için çocuğunuzun  görebileceği bir yere yapıştırın.

Çocuğunuzu ödüllendirdiğinizde bunların anlamlı ödüller olmasına özen  gösterin.

Çocuğunuza yaptıkları yada yapacakları konusunda yardımcı olun ve yaptığı şeyin farkında olmasını sağlayın.

Çocuğunuzun mutlu neşeli günleri olabileceği gibi kötü günleri de olabileceğinizi unutmayın.

Beceremediği olumsuz olaylar üzerinde durmak yerine olumlu olanlara yönelin.

Kişilik problemi ile değil biyolojik bir problemle karşı karşıya olduğunuzu unutmayın.

Sabırlı ve esprili bir şekilde yaklaşın.

Çocuğunuza ve kendinize karşı hoş görülü olmaya özen gösterin.

Uzmandan destek almayı unutmayın ve sürekli takibini sürdürün.

Kısacası bu rahatsızlık da ebeveynlerin bebek ve çocuk bakımında dikkat etmesi gereken noktalardandır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...