Çocuklarda Horlama Nedenleri

Çocuklarda Horlama Nedenleri

Horlama genellikle sadece yetişkinlerde görüldüğü bilinmektedir. Fakat horlama çocuklarda da çok sık olarak karşılaşılmaktadır. Çocuklarda horlama problemi, uyurken dışarıya verdiği gürültülü sesin dışında sağlık açısından da sorun oluşturabilen bir durumdur. Çocukların okuldaki başarısını da olumsuz yönde etkilemektedir. Çocuklarda uyku esnasında burun, boğaz ve geniz bölgesindeki tıkanıklıklar oluşması çocuklarda uyurken ağzı açık kalma ve horlamaya sebep vermektedir. Çenesi küçük ve biraz geride bulunan çocuklarda ise dilin arkaya kaçmasından dolayı da uyku esnasında horlama görülmektedir.

 

 

Çocuklarda horlamanın en önemli nedenlerinden birisi bademcik ve geniz etinin büyük olmasıdır. Diğer nedenleri ise; çocuklarda burun kemiğinin eğri olması yada burun polipi gibi nedenlerle meydana gelen burun tıkanıklığı, down sendromu, reflü, çeşitli alerjik nedenler, aşırı kilolu olma gibi rahatsızlıklardır.

 

Çocuklarda Horlamanın Tedavisi

Horlayan çocuklara tedavi uygulamak için öncelikle neden horladığı tespit edilmeli ve ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Çocukların bir kısmında uyku esnasında solunum rahatsızlığından dolayı bademciklerin büyük olması ve geniz etinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda öncelikle ilaç tedavisi ile küçültmeye çalışılır. Fakat çocukta herhangi bir değişme yoksa aynı rahtsızlık devam ediyorsa ameliyat edilmelidir. Ameliyat aşaması genellikle ağzı açık uyuyan çocuklarda ve horlamanın tedavisinde yeterli olmakla birlikte olumlu sonuç vermektedir. Çocuğun diş ve çene yapısı değerlendirmeye alınarak, alt ve üst çenenin grafileri çekilerek ortodonti tedavi açısından da araştırma yapılmalıdır.

Çocuklarda horlamanın en önemli nedenlerinden biri de şişmanlıktır. Bu durumda çocukların beslenme uzmanı veya kendisi en iyi beslenme programını yaparak ideal kiloya gelmesi gerekmektedir. Çocuklarda alerji problemi varsa alerjiye bağlı burun içindeki mukoza ve etlerde şişme meydana gelir. Bu durum horlamaya neden olmaktadır. Tedavi olarak mutlaka alerjisi için bir doktora başvurmalıdır. horlamaya sebep olabilir, mutlaka alerji tedavisi yapılmalıdır.

Çocuklarda horlama  burun kemik eğriliği özellikle burun travmasından kaynaklı oluşmaktadır. Tedavisine farklılıklar mevcuttur. Çocuğun durumuna göre hemen ameliyat olması gerekir diyen doktorların olmasıyla birlikte 18 yaşından önce ameliyat olmaması gerektiğini söyleyen doktorlarda bulunmaktadır.

Çocuklarda horlama problemi kesinlikle tedavi edilmelidir. Çünkü sağlıklı olan bir çocuk horlamaz. Horlama esnasında geceleri ani soluk durması gibi nöbetler yaşıyorsa sağlık açısından olumsuzluk yaratmaktadır. Bu nedenle horlama tedavisi mutlaka yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...