Çocuklarda İçe Basma Problemi

Çocuklarda İçe Basma Problemi

Çocuklardaki içe basma problemi, fiziksel yapısında bozukluklara yol açtığı gibi çocukların anatomik yapısını da bozabilmektedir. İçe doğru basma problemi, çocukları yürürken ve koşarken zor durumda bırakır ve bu durum göz ardı edilmemelidir.

 

 

Çocuklarda içe basma dengeli yürümek için çaba sarf ederken kaynaklanan bir sorun da olabilir. 2 yaşından küçük olan çocuklarda sık görülebilmektedir. Çünkü yürümeyi yeni öğrendikleri için güvenli bir şekilde yere basarken denge sağlamaya çalışırlar. Denge sağlamaya çalışırken de içe doğru basma alışkanlığı ortaya çıkabilir. Bu durumda olan çocukların problemi ilerleyen dönemlerde kendiliğinden geçebilir. Yürümeyi iyice öğrendikten sonra dengesini sağlamış olacaktır ve böylece düz basma alışkanlığı da kazanacaktır.

Bazı durumlarda ise çocuklarda içe basma problemi hayatı boyunca devam edebilir. Çocukların içe doğru basması da bazı faktörlerden kaynaklanabilir.

 

Çocukların Ayağındaki Şekil Bozuklukları

Çocukların ayağındaki tarak kemiklerinin yönü içe doğru dönük olabilir. Bu durum çocuklarda içe doğru basma problemine neden olabilir. Ayaktaki şekil bozukluklarından kaynaklanan sorunlar mutlaka erken teşhisle cerrahi müdahale ile düzeltilmelidir. Erken teşhis çocukların anotomik yapısının bozulmasını engellemek için çok önemlidir.

 

Çocukların Ayak Tabanının İçe Basması

Çocukların ayağının iç kısmında kavis bulunmaması ve arkadan bakıldığında topuk kısmının iç tarafı yere daha yakınsa içe doğru basma problemi ile karşılaşılabilir. Bu durum ayaktaki yapısal bozukluklara yol açtığı için düztabanlık olarak da tanımlanır. Henüz ayak kavisi oluşmamış olan bir çocuğa doğru basma alışkanlığı kazandırılırsa ilerleyen zamanlarda düztabanlık sorunu ortadan kalkabilir.

 

Çocukların İçe Dönük Basması

Çocukların yanlış oturma ve yürüme alışkanlıklarının oluşması da  içe doğru basma problemi ile karşı karşıya bırakabilir. Alışkanlıkla başlayan bu sorunlara genellikle cerrahi müdahale gerekmez. Çünkü yanlış alışmış çocuk ebeveynler yardımıyla doğru alışkanlıklar kazandırılmasıyla bu problemin üstesinden rahatlıkla gelebilir.

 

Çocuklarda İçe Basma Tedavisi

Çocuklarda içe basma davranışı genellikle zamanla kendiliğinden düzelebilmektedir. Çocukların yanlış basma problemleriyle karşılaşmaması için en önemli faktör küçük yaşta doğru basmanın öğretilmesidir. Fakat yapısal bozuklukları olan durumlarda mutlaka bir doktora başvurulup gerekli müdahaleyi yaptırmanız gerekmektedir. İçe basma problemi çocuğun fiziksel yapısını ( yürüme, koşma vs. ) bozmaktadır. Ayrıca çocukların spor yapma gibi sosyal aktivitelerini de engelleyebilir.

Çocuklarda içe basma problemi tedavi edilmediğinde, ileri de yetişkin dönemlerinde bel ve sırt ağrılarına, bacak kaslarında ağrılara ve hareket kısıtlılığına neden olabilir. Bu nedenle anne ve babaların içe doğru basma alışkanlığının doğru bir şekilde aşılaması çok önemlidir. Bu süreçte erken dönemde bu alışkanlığı kazandırmak büyük fayda sağlayacaktır. Bebeğinizin sağlıklı ilk adım ayakkabısından başlayarak, her yaşta giyeceği ayakkabı seçimine özen gösteriniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...