Çocuklarda İnmemiş Testis Rahatsızlığı

Çocuklarda İnmemiş Testis Rahatsızlığı

Dünyaya gelen erkek bebeklerin yüzde birinde inmemiş testis problemi görülebilmektedir. Bu probleme erken müdahale etmek büyük önem taşımaktadır. Zira tedavi süreci geciktirilen çocuklarda, testis kanseri, kısırlık, testisin yapısının bozulması gibi birçok risk taşımaktadır.

Erken Tedavinin Önemi

       Çocuklarda inmemiş testis rahatsızlığında erken tedavi süreci şu şekilde açıklanmaktadır. Doğumdan sonraki ilk altı ay içerisinde testislerin normalde torbaya inmesi gerekir. Bazı çocuklarda bu süreç uzayabilmektedir fakat bir yaşına kadar testislerin kendiliğinden inmesi doktor kontrolü altında bekletilmelidir, hekimlerin tavsiyeleri de bu yöndedir. Eğer bir yaşına kadar kendiliğinden torbaya inmez ise cerrahi müdahale gerektirmektedir. Yani ameliyat olması zorunludur, günümüzde bu rahatsızlığın ilaç ile tedavisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla tedavisi en geç iki yaşına kadar yaptırılmalıdır. Herhangi bir sebeple 2 yaşına kadar rahatsızlığı fark edilemeyen çocuklarda, fark edildiği zaman bekletilmeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu yaştan sonra çocuklarda tedavisi zor hatta imkansız olan durumlardan söz edebilmek mümkündür. Özellikle ileri ki yaşlarda sperm oluşumunda azalmalar görülebilir. Başka risklerinden de bahsetmek gerekirse bu tarz testislerde, yaş ilerledikçe testis tümörünün ortaya çıkma olasılığı sağlıklı erkeklere göre 4-5 kat daha fazladır.

Utangaç Testis Nedir?

İnmemiş testis ile ilgili aktarmaya çalıştığımdan farklı olarak, bazı çocuklarda görülen halk arasında da bilinen adıyla utangaç testis dir. Tıp dilinde ise adına Rekraktil denilen utangaç testisli bebeklerde, testislerin bazen torbaya indiğini görürüz. Torbada olmadığı durumlarda da kasıklara doğru yukarı çıkar ve keseden kaybolurlar. Özellikle soğuk ortamlarda ve elle kontrol edildiğinde bu durum kolayca fark edilir. Bu durumun tam tersi düşüldüğünde de sıcak ortamlarda ve çocuğun ateşli olduğu durumlarda yada uyku anında testis tekrar torbaya iner.

Utangaç testis diye adlandırdığımız durum, inmemiş testis gibi bir rahatsızlık değil, normal karşılanabilecek bir durumdur. Haliyle bu durum inmemiş testislerde olduğu gibi çocuklarda ileri ki yaşlarda da herhangi bir problem oluşturmaz. Tabii ameliyat olmalarını da gerektirmez. Genelde çift taraflı görülen utangaç testisler ergenlik döneminin başlarında torbaya iner ve yerleşir. Bazı zamanlarda torbadan kaçıyor olsalar bile, çoğu zaman torbada oldukları için sağlıklı olarak sperm üretimi yapmayı sürdürürler. Fakat bu durumları olan çocuklarında 6 ayda bir düzenli olarak hekim kontrolünde olmaları faydalı olacaktır.

Çocuklarda inmemiş testis rahatsızlığı yazımızda size aktardığımız bilgilerden yola çıkarak kendi çocuğunuzun rahatsızlığını yorumlarken Çocuğun parmak emmesi nasıl bıraktırılır altında sevgisizlik yatıyor! yazımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...