Çocuklarda Kalp Romatizması

Çocuklarda Kalp Romatizması

Çocuklarda romatizmanın kalp ve kapakçıklarda meydana geldiği hasara bağlı, kapakçıklarda ve kalpte görülen işlev bozukluğudur.

Örneğin romatizma hastalığı olan çocuklarda ilk başlarda kapaklarda iyi kapanmadığından dolayı yetersizlik, yani kan sızdırırken yıllar sonra kapakta kalınlık ve darlık gibi belirtilerde meydana gelir.

Hatta bazı hastalarda çocukluk çağında hafif geçen romatizmaya bağlı olarak orta yaşlı zamanlarında kalp romatizması belirtileriyle karşı karşıya kalmaktadır. Buna sessiz kalp romatizması denilmektedir.

Kalp romatizması geçiren çocuklarda kapak sorununun ciddi boyutuna göre 6-12 ayda bir, sadece eklem romatizması geçirilmişse 1-2 yılda bir mutlaka kontrol edilmelidir.

 

Çocuklarda Kalp romatizması tedavisi

Yatak İstirahati

Hasta ve yorgun olan kalbin istirahat yapılarak daha hızlı ve daha sağlıklı iyileşme sürecine adım atarlar. Çocuklarda ağır kalp iltihaplarında hastalığın başlangıç dönemlerinde yemek ve tuvalet gibi ihtiyaçlarını dahi yattığı yerden giderilmesi gerekmektedir.

Çocuğun hastalık durumu iyiye gittikçe, doktorunuzun söylediğine göre yavaş yavaş normal günlük hareketlerini yapmaya başlayabilir.  Yatak istirahat eden çocuklarda nefes alıp vermede güçlük çekiyorsa çocuğun başının ve sırtının altına yastıklar koyarak destekleyebilirsiniz. Ayağa kalkmamanız için belli bir süre vardır. Bu süreden çok daha fazla yatarak hayatınıza devam ederseniz o da sakıncalı bir durumdur. Bu nedenle doktorunuzun önerdiği süreden daha uzun istirahat etmeyiniz.

Uzun Etkili Penisilinler

Romatizmalı ateşe sebep olan bakterilerin boğazda üreme yaparak çoğalmasını engelleyerek romatizmal ateşin tekrarlanmasını engeller. Bu ilaç tedavisi de doktorunuzun uygun gördüğü gerekçelerle birlikte yapılmalıdır. Depo penisilin kullanma süresi sadece eklem romatizması geçirmiş çocuklarda veya hafif kalp romatizması geçirmiş çocuklarda fakat kapakları tamamen düzelmiş çocuklar  için 20 yaşına kadardır. Kalp romatizması geçirmiş ve kapaklarda kalıcı hasar kalmış çocukların ömür boyu depo penisilin kullanması gerekmektedir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli nokta penisilin yapıldıktan sonra deride kızarıklık, kırmızı döküntüler, kaşıntı, şişme gibi yan etkiler gelişmişse mutlaka hemen doktora gitmelisiniz.

 

Aspirin

Aspirin, eski bir ilaç olmasına rağmen,  halen bir çok hastalık üzerinde ve romatizma için vazgeçilmez bir ilaçtır. Fakat aspirini kullanırken dikkat edilmesi, yan etkileri konusunda bilinçli olmak ve dikkatli olmak gerekmektedir. Bazı yan etkilerinde mideyi tahriş ederek, midede ağrı, yanma, ekşime gibi olumsuzluklar yaratabilir. Bu nedenle aspirinin yemekten sonra alınması daha uygun görülmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...