Çocuklarda Kekeme Rahatsızlığı

Çocuklarda Kekeme Rahatsızlığı

Çocuklarda kekeme rahatsızlığı, konuşmayı olumsuz yönde etkileyen bir iletişim bozukluğudur. Konuşma esnasında veya konuşmaya başlama sırasında kelimeleri, sesleri ve sözcükleri bir anda çıkaramayıp tekrar tekrar söylemesi veya duraklaması gibi konuşmanın akıcılığını bozan tamamlanamayan bir konuşma biçimidir.

 

 

Çocuklarda Kekeme Rahatsızlığı Neden olur?

Çocuklarda kekeme rahatsızlığı, fizyolojik, psikolojik ve kalıtımsal nedenlerden dolayı görülebilmektedir.

 

Fizyolojik Kekemelik

Beyin dalgalarından gelen iletişim bozukluğu, çocukların nefesinin sağlıklı bir şekilde kullanamaması yani solunum bozukluğu çocukların fizyolojik kekeme olmasına neden olmaktadır.

 

Psikolojik Kekemelik

Çocukların kekeme olmasının bir diğeri sebebi ise psikolojik nedenlerdir. Çocukların yaşadığı çevrenin değişmesi, boşanma, anne baba arasındaki kavgalar, çocuğun yeni bir kardeş sahibi olması, sevdiklerini kaybetmesi, kreş ve okul ortamına başlama ve aşırı korku gibi faktörler psikolojik kekeme nedenlerindendir.

Kekeme rahatsızlığı yaşayan çocukların aileleri üzerinde yapılan tespitlerin genelinde ailelerin baskıcı, fazla kuralcı, korumacı, anne ve babaların fazla mükemmeliyetçi oldukları görülmüştür. 

 

Çocuklarda Kekeme Rahatsızlığı Ne Zaman Görülür?

Çocuklarda kekeme rahatsızlığı genellikle 2-6 yaş arası görülmektedir. En sık kekeme rahatsızlığı görülen yaş grubu 3-4 yaş grubudur. Araştırmalara göre kekemelik kız çocuklara nazaran erkek çocuklarda daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Küçük çocukların % 80 inde kekeme rahatsızlığı ergenlik dönemine girmeden kendiliğinden geçtiği bilinmektedir.

Küçük çocuklarda düşünme hızı konuşma hızına nazaran daha hızlıdır. Bu nedenle konuşma sırasında  çocukların yaptığı hataları ebeveynler kekemelik olarak algılamamalıdır. Çocuklarınızın kekeme olduğundan şüphe duyuyorsanız bir doktora başvurmanız fayda sağlayacaktır. Bütün rahatsızlıklarda olduğu gibi kekeme rahatsızlığında da erken teşhisin önemi oldukça büyüktür. Ne kadar erken teşhis edilirse o kadar tedavisi hızlı olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...