Çocuklarda Kızamık

Çocuklarda Kızamık

Kızamık hastalığı, çocuklarda en çok meydana gelen ve her yaşta görülebilen bulaşıcı bir virüstür. Kızamık bir virüs çeşididir. Bu virüs hapşırma, öksürme ve konuşma esnasında etrafa saçılan tükürüklerden yani solunum yoluyla bulaşabilir.

Bu bulaşıcı hastalık özellikle ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde etkin görülmektedir. Bulaşıcı etkisi fazla olması nedeniyle yapılan aşılar bu hastalığın bulaşma sıklığını aza indirmiştir. Kızamık aşısı yapılmamış ve daha önce kızamık çıkarmayan yetişkinlerde, 6 aydan büyük bebek ve çocuklarda bu virüse yakalanabilirler.

 

Kızamık Aşısı

 

Çocuklarda ciddi riskleri olan kızamığın aşısı aile hekimi tarafından uygun bir dönemde mutlaka yapılmalıdır. Kızamık hastalığının önleminin alınması için çocuklara ilk dozu 1 yaşında ikinci dozu ise 4 yaşında yapılmalıdır. Fakat bazı hastaların özel durumlarından dolayı hekimleri tarafından bu dozların aralıkları daha sık yapılabilir. Kızamık aşısı sadece çocuklarda değil, yetişkin insanlara da yapılmaktadır.

 

Kızamık Hastalığının Belirtileri

 

Kızamığa yakalanan bir çocuğun başka birine bulaştırması 7 gün sonra başlamaktadır. Ciltte kırmızı döküntülerin olduğu 5. güne kadar bulaşmaya devam etmektedir. Kızamık hastası bir kişiyle temas ettikten sonra hastalığın gelişme göstermesi için yani kuluçka dönemi 10-12 gündür. Bu dönemde hastalık belirti göstermez. Fakat bu dönemin ardından devam eden 3-4 gün yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı, ışığa bakamama ve gözlerde sulanma gibi farklı belirtiler gösterebilir. Gebelik süresinde anneden bebeğe geçen antikorlar bebeği kızamığa karşı 6. ayına kadar koruma altına alır. Belirtilerin meydana geldiği süreden 2-3 gün sonra çocuğun yanaklarının iç kısmında kırmızı beyaz lekeler oluşmaktadır. Bu lekeler kızamık teşhisi için yeterli belirtilerdir. Ancak bu lekeler ortalama 14 -15 saat sonra yok olurlar. Grip dönemimin sonlarında ateşin 40-41 dereceye yükselmesiyle birlikte kırmızı kahverengi döküntüler belirti göstermeye başlarlar. Bu döküntülerin 2. gününde çocuğun ateşi düşmeye başlar. Öncelikle döküntüler çocuğun yüzünde, boyun bölgesinde ve kulak arkasında olmaktadır. Hastalığın ilk gününde çocuğun yüzüne, boynuna, kollarına ve göğsüne dağılan lekeler kabarık bir hal alır. Hastalığın ikinci gününde ise çocuğun karnına, bacaklarına ve sırtına doğru yayılma gösterirken 3. gününde daha yaygın bir hale gelir. Bu dönemde çocuğun ateşi düşmüş olur ve genel durumu iyiye gider. 5. ve 6. günlerinde ise ilk başta sırayla nereden çıktıysa, o sırayla da solmaya başlar. Hastalığın solma döneminde deride soyulmalar baş gösterirken kırmızı kahverengi lekeler renk değişikliği yaparak kaybolurlar. Kızamık hastalığı kalıcı olarak bağışıklık bırakır.

 

Kızamık Hastalığının Tedavisi

 

Hatalığının destekleyici tedavisinden başka bir tedavi şekli bulunmamaktadır. Kızamık en çok orta kulak iltihabına sebep olmaktadır. Tedavi edilmezse zatürreye çevirebilir. Çok nadir olarak ta beyin iltihabına sebep olduğu gözlenmiştir. Kızamık hastalığının beyinde bıraktığı izler ileri ki yıllarda çocuğun karşısına çıkabilir ve olumsuz etkileyebilir. Hastalık çocukta bilinç değişikliği ve davranış bozukluğu olarak belirti gösterir. O zamana kadar normal bir zeka yapısına sahip olan çocuk, hastalığın beyinde bıraktığı hasardan dolayı yavaş yavaş beyin yapısı bozularak yavaş yavaş gerileme gösterebilir. Bunun devamında çocukta istemsiz olarak kasılmalar başlayabilir ve hastayı yatağa bağımlı hale getirebilir. Bebek sağlığı ve beyin gelişimi için de büyük önem taşıyan bu kızamık hastalığının tedavisini mutlaka yaptırınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...