Çocuklarda menenjit belirtileri nelerdir?

Çocuklarda menenjit belirtileri nelerdir?

Türkiye’de her yıl binlerce çocukta görülen ve çoğu çocuklarda  ciddi hasar bırakan menenjit hastalığı, beyinde meydana gelir ve beyni çevreleyen zarların iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği durumlarda duyma kaybı, beyin hasarı ve hayati tehlikeye neden olabilecek ciddi boyutlara taşıyan bir enfeksiyon türü olan menenjit daha çok 5 yaş altı çocuklarda sık meydana gelmektedir. Kalabalık ortamlara maruz kalan çocuklarda  menenjit hastalığı oluşma ihtimali  daha yüksektir.

 

 

Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda görülebilen Tüberküloz (verem) menenjiti, çok nadir görülen önemli bir menenjit çeşitidir. Virüsler de menenjit rahatsızlığına neden olmaktadır.  Çocuklarda menenjit belirtileri; şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, halsizlik, iştah kaybı, ense sertliği ve ağrısı, bilinç kaybı, sürekli uyuma isteği, fazla ışığa bakamama, ciltte oluşan lekeler ve havale geçirmedir.

Menenjit rahatsızlığının belirtileri bebeklerde değişik  ve anlaşılması güç olmaktadır.  Bebeklerde ise  düşük ya da yüksek vücut ısısı, huzursuzluk, sürekli ağlama, uyku hali, beslenme sorunu, bıngıldağın şişkin olması gibi belirtiler görüldüğünde mutlaka hemen doktora götürülmelidir.

 

Menenjit Rahatsızlığında Erken Teşhisin Önemi

Menenjit tanısı, beyin omurilik sıvısının incelenerek gerekli tahlillerin yapılması ile ortaya çıkmaktadır.  Belden su alma işlemi gerektiren menenjit, alanında tecrübeli bir doktor tarafından, bel hizasından omuriliğe iğne sokarak su alma işlemi gerçekleştiriliyor. Alınan sıvı laboratuvarda incelenerek, hücre sayımı ve kültür tahlilleri yapılmaktadır. Menenjit şüphesi olan çocukların vakit kaybetmeden hemen hastaneye yatışının yaptırılması gerekmektedir. Bakterilerle oluşan menenjitler de, hastalığın seyri, tanının erken koyulması ve teşhis ile tedavi arasında geçen süreye bağlı olmaktadır.  Menenjit rahatsızlığında tedavisinin yapılmasında  saatlerin bile çok önemi vardır. Menenjitli çocuklar, bulundukları riskli durumdan dolayı her konuda yeterli ve düzenli olan hastanelerde tedavilerinin yapılması gerekmektedir. Hastanede yatış esnasında dolaşım ve solunum sistemleri sürekli kontrol altında tutularak şok ve beyin ödemi gibi risklere karşı tedbirli olmak büyük fayda sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...