Çocuklar Neden Solak Olur?

Çocuklar Neden Solak Olur?

Çocukların beyninde sağ ve sol yarım küre olmak üzere iki bölgesi bulunmaktadır. Beynin sağ ve sol bölümlerinin farklı zihinsel özellikleri vardır. Fakat beynin her iki bölümü de arasındaki iletişim güçlüdür. Fakat bazen de bir tarafı diğer taraftan daha baskın olabilmektedirler. Çocukların sağ elini kullanmaları beyinlerinin sol bölümünü, sol elini kullananlar ise beyinlerinin sağ bölümünü baskın olarak kullanmaya hazırdırlar.

 

 

Çocuklarda beynin hangi bölümünü baskın olarak kullanacağı ve kullandığı küçük yaşlarda belirginleşmeye başlamaktadır. Yeni doğan bir bebeğin kafasını çevirdiği taraf, istediklerine ulaşmak için kullandığı el bile bunu anlamaya yardımcı olmaktadır. Çocukların hangi elini kullanacakları genellikle 12 aydan sonra belli olur. 4 yaşına geldiğinde ise tam olarak netleşir. 

 

Çocukların Solak Olmasının Nedenleri

Çocukların solak olması genetik faktörlere bağlı da olabilmektedir. Anne veya babanın solak olması yada anne babanın ikisinin de solak olması çocuklarının solak olma ihtimali fazlasıyla artırır. Yüksek testosteron hormonun fazla salgılanması da çocukların solak olmasına nedendir. Araştırmalara göre çocuklarda doğum öncesi testosteron düzeyinin fazla olmasının, sol hemifser gelişimini sağladığı, bunun da baskınlığın soldan sağa geçmesine neden olduğu ve sonucunda sol el kullanımının meydana geldiği tespit edilmiştir.

 

Çocuklarda Solak Olmanın Zorlukları

Sol elini kullanan çocuklar makas gibi bazı materyal eşyaları kullanmakta zorluk çekebilirler. Çünkü bu tarz aletler sağ elini kullanan kişilere uygun üretilmektedir. Çalışma alanlarındaki fiziksel koşullardan faydalanırken de zorluk yaşarlar. Ayrıca çocuklarda post travmatik stres bozukluğu altına girme ihtimalleri de oldukça yüksektir. Yazım ve imla kurallarına uyma da güçlük çekerler ve sözel olmayan konularda da anlama da zorlanırlar. Bu nedenle akademik yönden başarısız olmalarına neden olurlar. Bazı çocuklar ise her iki elini de aynı seviyede kullanabilirler. Bu gruptaki çocuklar dezavantaj grubuna girmektedirler.

Her iki elini kullanan çocuklarda ise hafıza güçsüzlüğü, adapte olma konusunda bozukluklar,  yorgunluk hissi, okul hayatında başarısızlıklar, hızlı yazı yazmada zorluk ve bu nedenlerden dolayı kendilerine olan özgüvenleri yok olabilmektedir. 

Konumuzla ilişkili olan bebek sağlığı ve beyin gelişimleri arasındaki ilişki yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...