Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Neden Olur?

Çocuklarda orta kulak iltihabı, işitme kaybı, tıkanıklık ve kulak ağrısı belirtileriyle meydana gelen kış aylarında fazlaca görülen bir hastalıktır. Soğuk algınlığı, sinüzit, boğaz ağrısı ve solunum yollarında veya orta kulakta sıvı toplanması orta kulak iltihabı olarak geçmektedir. Çocuklarda normal bir grip enfeksiyonunda burnun iyi temizlenmemesi de orta kulak iltihabına yol açmaktadır. Orta kulak iltihabı genellikle bebeklerde ve 6 yaşından küçük  çocuklarda daha fazla görülmektedir. Çünkü östaki borusu diğer solunum borularından daha kısadır. Çocuklarda orta kulak iltihabı bulaşıcı bir hastalık değildir. Fakat bulaşıcı hastalıklar sonucu meydana gelmektedir. Bu durum gözden kaçırılmamalıdır. 

 

 

 

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Belirtileri

 

√ Kulak akıntısı

√ Bebeklerin veya çocukların gözlerinin sulanması

√ Huzursuzluk

√ Soğuk algınlığı belirtileri

√ Şiddetli ağlama ve bağırmalar

√ Bebeklerde ve çocuklarda uykusuzluk

√ Şiddetli burun akıntısı

 

Çocuklarda Orta Kulak İltihabına Neden Olabilecek Faktörler

 

Alerji

Çocuklarda alerjiye neden olabilecek maddeler orta kulakta bakterilerin çokça ürediği sıvıların oluşmasına yol açmaktadır. Bu nedenle çocuklarınızı alerjisi olan gıdalardan uzak tutunuz. Çocuklarınızın bulunduğu ortamlarda sigara içilmesine izin vermeyiniz ve alerjiye neden olabilen tozların bulunmamasına dikkat ediniz.

 

Soğuk algınlığı

Çocuklarda meydana gelen burun akıntısını hafife almayınız. Soğuk algınlığından kaynaklanan burun akıntısı önlemi alınmadığı taktirde orta kulak iltihabına yol açmaktadır.

 

Orta Kulak İltihabına Karşı Bebeklerde Alınabilecek Önlemler

Anne sütünün bağışıklık sistemini güçlendirmesi nedeniyle bebeklerin sık sık emzirilmesi orta kulak iltihabına yakalanma ihtimalini en aza indirir veya ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle bebeğinizi sık sık emziriniz. Bebeğinizi beslerken dik tutunuz. Çünkü beslenme sırasında bebeğin boğazına süt yada mamanın kaçmasını önlemek amacıyla dik tutarak beslemek daha doğru bir yöntemdir.

 

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı Tedavisi

Çocuklarda orta kulak iltihabı oluşması durumunda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Genellikle doktorların onayı ile yaklaşık 10 günlük bir antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Antibiyotik tedavisine başlandığında ortalama 1-2 gün içinde çocuklar kendini iyi hissedebilir. Fakat iyi hissetmesine aldanarak ilacı kullanmayı bırakmayınız. Çünkü tedavisi tamamlanmayan hastalık kısa sürede tekrarlayabilir. Bu nedenle doktorunuzun verdiği antibiyotik ilacınızı çok dikkatli bir şekilde tedavi bitene kadar kullanmanız gerekmektedir.

Konumuzla ilişkili olan bebeklerde kulak enfeksiyonu yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...