Çocuklarda Protein Kaçağı

Çocuklarda Protein Kaçağı

Protein kaçağı nedir? 

Çocuklarda da görülen protein kaçağı böbrekte ve idrarda protein kaçağı olmak üzere iki kısmı vardır. Çocuklarda protein kaçağı, böbreklerden protein sızması sonucu idrardaki protein miktarının artması anlamına gelmektedir. Bu durum Proteinüri olarak da bilinmektedir. Sağlıklı bir çocuğun idrarında çok az miktarda protein bulunur fakat olması gereken miktarın üstüne çıktığında bir problem var demektir. Bu durum böbrekten protein sızdığı zaman meydana gelir.

 

 

Çocuklarda Protein Kaçağı Belirtileri Nelerdir?

Çocukların idrarında protein bulunması kronik bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın erken dönemlerinde  genellikle herhangi bir belirti meydana gelmez.

√ İdrarın köpüklü olması

√ Sırt ağrısı ve alt kaburgaların yakınında böbreklerin bulundu bölgede ağrı oluşması

√ İdrar yaparken yanma hissi ya da ağrı

√ El, ayak, karın veya yüzün şişmesi

√ İdrarda kan görme

√ Aşırı halsizlik

√ Mide bulantısı

√ Nefes almada güçlük çekme

√ Çocuklarda iştahsızlık

√ Konsantre olamama

Protein kaçağı belirtilerinin ciddi boyutları da bazen görülmektedir. Bu ciddi belirtileri fark ettiğiniz anda hemen doktora başvurmalısınız.

√  Göğüste ağrı ve basınç

√  Kısa süreli zihinsel bulanıklık ve bilinç kaybı

√  Nefes almada güçlük

√  İdrara çıkmada zorluk

√  İdrara çıkamama

 

 

Çocuklarda Protein Kaçağının Nedenleri

İdrarda protein miktarının yükselmesi böbreklerde enfeksiyon oluşması veya böbrek hastalığının belirtisi olmaktadır.

√ Böbreklerin iltihaplanması

√ Böbrek enfeksiyonu

√ Böbreklerde kist oluşması

√ Kalp yetmezliği

√ Az su tüketimi

√ Şeker hastalığı

√ Yüksek tansiyon

√  Aşırı Kansızlık

√ Bazı karaciğer rahatsızlıkları

√ Soğuğa maruz kalma

√ Stres

√ Reflü rahatsızlığı

√ Isıya maruz kalma

√ Ağır egzersiz yapma

Çocuklarda Protein Kaçağı Tedavisi

Çocukların idrarda protein kaçağı mevcutsa Nefroloji bölümüne başvurmalısınız. Doktorun yapacağı tahlillerle gerekli olan tedaviye başlayacaklardır. İdrarda sürekli protein bulunması kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Çocukların vücudunda şişliklere sebep olan köpüklü idrar, bu hastalığın en önemli belirtilerindendir. Doktor idrarda aşırı proteine neden olan durumu araştırır ve ona göre bir tedavi yöntemi uygular. Bu süreçte doktorunuzun verdiği bilgiler dışında egzersiz yapmaya özen göstermeniz ve tuz ile proteinli gıdaları tüketmemeniz, idrardaki protein miktarını azaltacaktır.

Konumuzla ilişkili olan bebeklerde ve çocuklarda böbrek taşı rahatsızlığı yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...