Çocuklarda Romatizma

Çocuklarda Romatizma

Çocuklarda romatizma hastalığı yeni doğan bebek döneminden başlayarak erişkinlik dönemine kadar devam eden , çocukluk çağının her döneminde meydana gelebilen çocukluk çağı artrit hastalıkları, eklemlerdeki iltihaplanma romatizma hastalığına neden olmaktadır.

Çocuklarda Romatizma Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda romatizma artrit şemasına başka romatizmal rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Çocukların hayatını sürdürmesi için varlığını ve devinimini sağlayan en önemli unsur hareket sistemidir. İnsan vücudunda hareket sistemini kemikler, eklemler ve kaslar oluşturur. Hareket sisteminin en önemli noktası olan eklemlerde oluşan tüm iltihabi değişiklikler “artrit” görülme olasılığı yüksektir. Çocuklarda romatizma rahatsızlıklarının oluşması çocukların sosyal becerilerini ve günlük yapması gereken işlevlerini yerine getirmekte güçlük çektirebilir.

Artrit oluşan eklemlerde;

• Ağrı olan bölgede ağrıyla beraber şişlik olması,
• Kızarıklık oluşması,
• Bölgedeki ısı seviyesinin artması
• Hareket kısıtlılığı oluşmaktadır.

Özellikle çocukluk çağında altı haftadan daha az devam eden akut artritler fazla görülmektedir. Daha uzun süreli olan kronik artritler de sık görülebilmektedir. Çocuklarda romatizma rahatsızlığı çok sık görülmese de çok ciddi bir hastalıktır. Özellikle çocukluk döneminin en önemli üç kronik hastalığından birisi olan;
• jüvenil idyopatik (romatoid) artrit,
• kronik artritler (en önemlil artritlerden olmasıyla birlikte tedavi edilmezse kalıcı sakatlığa neden olmaktadır.)
• Jüvenil idyopatik artrit çocukluk döneminde eklemlerde meydana gelen kronik değişikliklerle ortaya çıkar.
Çocuklarda romatizma rahatsızlığının erken teşhis edilmesi ve gerekli tedaviye vakit kaybetmeden başlanması oluşabilecek olan sakatlıkları engellemektedir. Ayrıca, çocuklarda sistemik lupus eritematosus, dermatomiyozit, skleroderma ve damar iltihapları gibi farklı romatizmal rahatsızlıklar artritle meydana gelmektedir. Çocuklarda romatizma rahatsızlıkları tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde sakatlıklarla karşılaşılmaktadır.

Çocuklarda Romatizma Hastalığı Tedavisi

Çocuklarda romatizma hastalığının tedavi edilme amacı, çocukların sağlıklı bir hayat sürmesini sağlamak ve hastalığın tedavi edilmeden kendiliğinden iyileşmesini beklerken, bu süre içerisinde oluşabilecek eklem ve organların zarar görmesini önlemektedir. Çocuklarda romatizma rahatsızlığının amacı ise çocuklara hayatı boyunca gerekecek olan eklemlerin fizyolojik özelliklerini kaybetmemelerini sağlar. Çocuklarda romatizma hastalığının tedavisi temel olarak, sistemik ve eklem iltihabının oluşmasını engelleyen ilaçların kullanımına ve eklem işlevini koruyucu ve deformiteleri önleyici iyileştirme yöntemlerini sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...