Çocuklarda Şaşılık

Çocuklarda Şaşılık

Çocuklarda şaşılık, halk arasında göz kayması olarak da tanımlanan genel olarak gözlerin aynı noktaya bakmaması durumudur. Ortalama çocukların % 3-4 oranında meydana gelmektedir. Bu oranın yarısı görme kaybı ile sonuçlanmaktadır. Şaşılık, genellikle kas zayıflığından kaynaklanan bazen de gözün alt tabakasında oluşan tümör veya beyin sinir sisteminde oluşan bir hasar sonucu meydana gelebiliyor. İçe doğru şaşılık, dışa doğru şaşılık, aşağı doğru şaşılık ve yukarı doğru şaşılık olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Nedeni henüz bilinemeyen genellikle 0-12 ay bebeklerde görülen şaşılık içe doğru olandır.

 

Şaşılıkta Erken Teşhisin Önemi

Yeni doğan bir bebeğin ilk aylarında gözde kaymalar fark edilebilir. Bu göz kayması genellikle bebeğin 6. ayına kadar olan sürede düzelmiş olması gerekir. Bebeğe yapılan takip sonucunda düzelmediği fark edilirse şaşılık ihtimali düşünülebilir. Bu rahatsızlıkta erken teşhis son derece önemlidir ve tedavi sonucunda olumlu bir sonuç alınabilir. Aksi taktirde teşhis edilememiş ve tedavisi gecikmiş olan durumlarda kalıcı görme kaybı görülebilir. Göz hastalıkları arasında büyük önem taşıyan şaşılık, çocuğunuzun bakış pozisyonlarında ve bir yere dalarak baktığı durumlarda rahat bir şekilde fark edilebilir. Fark edildiğinde en kısa sürede göz doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

 

Yalancı Şaşılık Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuklarda sıkça görülen burun kökü basık ve yan bakışlarda içe doğru kayma dan dolayı gözün beyaz kısmının kapanması bu duruma şüphe uyandırabiliyor. Böyle durumlarda aslında çocuğun gözü düz bakıyor. Bu nedenle gerçek anlamda şaşılık olduğu söylenemez. Yalancı şaşılık durumlarında herhangi bir tedavi gerekmez. Çünkü çocuğun yüz yapısı yerine oturdukça gözündeki kayma da zamanla geçecektir.

 

Şaşılıkta Tedavi Süreci

Şaşılık tedavisi ne kadar erken başlanırsa, o kadar başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Şaşılık veya şaşılığa bağlı olarak gelişen göz tembelliği  genellikle 6 yaşına kadar tedavi edilmediğinde kalıcı görme kayıplarına da neden olabiliyor. Çünkü yapılan araştırmalara göre bu rahatsızlık 8 yaşa gelindiğinde yapılan tedavi olumsuz sonuçlar almıştır. Şaşılığın bir çok çeşidi doktor kontrolünde basit bir işlemle teşhis edilebiliyor. En sağlıklı tedavi şekli şaşılığın sebebinin araştırılıp o doğrultuda bir tedavi uygulanmasıdır. Gerektiği durumlarda ise cerrahi müdahale yapılabilir.

Yazımızla ilişkili olarak; Yeni doğan bebeğin göz rengi ne zaman belli olur? yazımızla ilgilide bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...