Çocuklarda Selektif Mutizm Nedir?

Çocuklarda Selektif Mutizm Nedir?

Çocuklarda selektif mutizm genellikle 3 yaşından sonra ortaya çıkan, mevcut bir tedavisi olmasına rağmen nadir görülen bir hastalıktır. Çocuklarda selektif mutizm genetik bir hastalık değildir. Bu hastalık çocukların konuşma yeteneğine sahip olmasına rağmen konuşmamasıdır.

 

Selektif mutizm hastalığına yakalanan çocuklar kendi ev ve aile ortamı içerisinde rahatlıkla konuşabilirken, okul, kreş ve farklı arkadaş ortamında konuşmak istememeleridir. Selektif mutizm hastalığı olan çocuklar okul ve kreş gibi ortamlarda hiç konuşmayabilirler yada kimsenin duymaması için yanındaki kişiye çok kısık sesle konuşmayı tercih ederler. Aslında çoğu çocuk ilk girdiği yabancı ortamlarda ilk etapta alışana kadar sessiz kalırlar ve konuşmazlar. Ortama alıştıktan sonra konuşmaya başlarlar. Bu durum selektif mutizm hastalığını kapsamaz. Selektif mutizm tanısı koyulabilmesi için çocukların girdiği farklı ortamlarda ( okul-kreş vs.) okul derslerinde başarısızlığa kadar götürecek derecede uzun süre konuşmaması bu tanıyı koymaya yeterlidir. Bu hastalığa sahip olan çocuklarda konuşulanı , anlatılanı anlamama gibi bir durum söz konusu değildir. Selektif mutizmin sürekli mutizm ve geçici mutizm olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır.

Çocuklarda Geçici Mutizm Nedir?

Çocuklarda ortaya çıkan geçici mutizm genellikle 5 yaşından küçük çocuklarda görülmektedir. Geçici mutizm de çocuğun konuşmama süresi 6 ay yada 6 aydan kısa sürededir. Ayrıca çocukların konuşmaması sürekli değildir ve belli başlı ortamlarda konuşmamazlık yaparlar.

Çocuklarda Sürekli Mutizm Nedir?

Çocuklarda görülen sürekli mutizm ise genellikle 5 yaşından büyük çocuklarda ortaya çıkmaktadır. Sürekli mutizm de çocuğun konuşmama durumu süreklidir. Ayrıca konuşmadığı ortamlar fazladır.

Çocuklarda Selektif Mutizm Tedavisi

Çocuklarda selektif mutizm nedeni henüz bilinmemektedir. Çocuk tedavi edilmediği taktirde gerek okul döneminde gerekse ileri ki ergenlik çağında kendine olan özgüveni biter ve içine kapanık, sessiz bir kişi olmasına sebep olur. En önemli hususlardan biri olan okul başarısında ise hep düşük seviyelerde olabilir. 

Selektif mutizmin tedavisi kolay olmayan ve uzun süreç gerektiren bir hastalıktır. Alanında uzman olan kişiler eşliğinde psikolojik destek verilerek çocukların kaygı problemlerinin giderilmesi ve kendine olan özgüveninin artırılması konusunda ciddi çalışamalar üzerinde durulmalıdır. Ayrıca ebeveynler çocuğun okul, kreş gibi ortamlarındaki öğretmenlerine bu durumu haberdar edip onların destek olmaları konusunda yardım istemeleri fayda sağlayacaktır.

Konumuzla ilişkili olan çocuklarda dikkat eksikliği yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...