Çocuklarda Sevginin Önemi

Çocuklarda Sevginin Önemi

Çocuklarda sevgi; sevme yeteneğini uygulayarak kazanılır. Yani bir çocuğu sevdikçe ona güzel davranıp, samimi bir içtenlikle sevildiğini hissettirirseniz, o çocukta sizi sevecektir. Çünkü çocuklar dahil tüm insanlar önce sevilmek ister, daha sonra sevmeyi öğrenirler. Çocuklarda ilk sevgi annesi ile arasındaki bağdan oluşmaktadır.

 

 

Ebeveynlerin çocuğa verdiği sevgi gelecek zamanda çocuğun nasıl bir kişiliğe ve merhametli olup olmayacağını belirlemektedir. Çocukların ileri de  psikolojik, zihinsel ve sosyal açıdan sağlıklı olduğunu görmek için öncelikle küçük yaşlarında ailesinden almış olduğu sevgiye ve ilgiye bakmak gerekmektedir. Yeteri kadar sevgi göremeyen çocukların psikolojik açıdan zayıflamasına neden olmaktadır. Bu durumda karşılıksız sevmeyi de zor öğrenmektedir.

Yaşam boyu ihtiyacımız olan unsurlardan biri de sevme ve sevilme duygusudur. Çocukların bebeklik döneminden almaya başladıkları sevgi o çocuğun gelecekteki hayata bakma açısını son derece etkileyeceği de bilinmektedir.

 

 

Anne ve baba olarak çocuklara sınırsız sevgiyi aşılamalıyız. Çocuk psikolojisinde sevildiğini kesin olarak hissetmek ve bilmek ister. Yani sevildiğini çocuğunuza hissettirmeniz büyük fayda sağlayacaktır. Sevgi gösterirken sadece güzel olan hareket veya mimiklerine değil de benliğini sevdiğinizi sağlıklı bir şekilde hissettirmelisiniz.

Ayrı bir husus olarak ta gereksiz ilgi göstermek çocukları psikolojik yönden rahatsız etmektedir. Kendi ellerinizle sürekli bir şeyler yedirme isteği, el bebek gül bebek büyütmek, düşecek korkusu ile top oynamasına engel olmak, korktuğunuz için bazı aktiviteleri kısıtlamak gibi davranışlar çocuğunuzu çok sevdiğinizi göstermez. Çocuğa karşı aşırı koruyucu ve boğucu davranmak sevginizi göstermez. Çocuklara karşı göstereceğiniz yerinde olmayan ilgi ve sevgi çocuğunuzun şımarmasına neden olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...