Çocuklarda Terlemenin En Önemli Nedenleri

Çocuklarda Terlemenin En Önemli Nedenleri

Çocuklarda aşırı terleme ciddi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle anne ve babaların çocuklarının terlemesine çok dikkat etmelidirler. Çocuklar terlediğinde ebeveynler bu terlemeyi sadece sıcaklara ve yaz günlerinde bağlamakta hata yapmaktadırlar. Oysa ki çocuklarda terlemenin birçok nedeni bulunmaktadır.

 

Endokrin Hastalıklar

Bebeklerde ve çocuklarda kan şekerinin düşmesi aşırı terlemeye neden olmaktadır. Aşırı terleme, morarma, emme isteksizliği ve kalbin hızlı atması ile birlikte görülmesi diabet rahatsızlığına sürüklemektedir. Büyük çocuklarda ise davranışlarında anormallik, dalgınlık, titreme ve solgunluk gibi belirtiler görülmektedir. Bu durumla karşılaştığınız taktirde acil olarak doktora başvurmanız gerekmektedir.

 

Geniz Eti Fazlalığı ve Burun Tıkanıklığı

Geniz etinde büyüme olması ve burun tıkanıklığı yaşayan çocuklarda aşırı terlemenin sık görüldüğü durumlardır. Geniz et mekanik tıkanıklık nedeniyle eforlu nefes alıp vermeye bunun sonucunda ise solunum ve kalpte hız artışı olmaktadır. Bu da aşırı terlemeye neden olmaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisi derhal yapılmalıdır.

 

Enfeksiyonlar

Çocuklarda meydana gelen enfeksiyon sonucu ateş ve metabolizmadan kaynaklı artış aşırı terlemeye neden olmaktadır. Yüksek ateşi olan çocuğa vücudun soğuması için refleks olarak bir terleme başlar.

 

Çocuklarda Solunum Yolu Hastalıkları ve Alerjik Nedenler

Çocukların burun etlerinde alerjiye bağlı şişmeler olması, nefes almada güçlük çekme, solunum ve geniz eti rahatsızlıkların artması sonucu aşırı terleme meydana gelir.

 

Sağlıklı Bir Çocukta Terlemeye Karşı Alınabilecek Önlemler

 

√ Çikolata, kahve, fıstık ve ezmesi gibi soğuk algınlığına sebep olabilecek gıdaların tüketimine dikkat ediniz.

√ Çocuklara pamuklu kıyafetler giydirerek vücutlarının hava almasını sağlayınız.

√ Çocukların bulunduğu ortamın sıcaklığına uyun kıyafetler giydirin.

√ Terlemeye bağlı cilt sorunları ve hastalıklara karşı önlem almak için kontrollü bir şekilde duş yaptırıp, duştan sonra çocuklarınızı rüzgardan koruyunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...