Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nedenleri değişkenlik gösterir. En çok da duygusal nedenlerden olduğu bilinmektedir. Tırnak yiyen çocuklarda, parmak emme, ağzına farklı malzemeler sokma, dişlerini gıcırdatma gibi kaygı problemi olan bu gibi başka sorunlarda görülmektedir.

 

 

Çocuklar etrafındaki bazı insanlara gıpta ederek onları kendilerine model alırlar. Bu nedenle tırnak yeme alışkanlığı çocuğunuzun arkadaşlarıyla vakit geçirirken onları taklit etmesiyle de başlamış olabilir. Çocukların yaşamında onları psikolojik olarak etki gösteren sebepler yani; anne ve babanın boşanması, annenin işe başlaması, anne ve babadan göremediği ilgi ve sevgi eksikliği, sevdiği bir kişinin hastalanması ya da aldıkları ölüm haberleri, yeni kardeşe sahip olmaları, kardeşler arası kıskançlık, arkadaş ortamındaki dışlanma gibi yaşadıkları problemler çocuklarda tırnak yeme alışkanlığına neden olmaktadır. Çocukların sağlıklı ve huzurlu büyümesi için sorunsuz bir ortamda bulunmaları gerekir. Bu durum çocukların psikolojik açısından oldukça çok önemlidir.

 

Okul Döneminde Çocuklar Neden Tırnak Yer? 

 

Derslerinde ve sınavlarında başarısız olma kaygısı

√ Öğretmeden ve müdür gibi üstadlarından ceza alma korkusu

Arkadaş ortamında dışlanma hissi

√ Çocukların akranlarıyla olan iletişiminde problemler

Okul ortamında kaygı, endişe ve stresle karşı karşıya gelmesine neden olan durumlar

 

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığına neden olan başka bir durum ise çocuklardaki özgüven eksikliğidir. Çocuklara karşı ailenin veya çevresindeki insanların yaptığı hatalı davranışlar zaman geçtikçe özgüven eksikliğine yol açar. Özgüven eksikliğini iyileştirmenin en güzel yolu çocuğu belli bir sınır çerçevesinde yaptığı başarılarından dolayı ödüllendirmek ve güzel, teşvik edici kelimeler kullanarak motive etmektir.

Konumuzla ilişkili olan çocuğun parmak emmesi nasıl bıraktırılır altında sevgisizlik yatıyor! yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...