Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

    Tuvalet eğitimi bebeklikten çocukluğa geçişin büyü başarılarındandır. Çocuğunuzun tuvalet eğitimi alabilmesi için duygusal ve biyolojik açıdan hazır olması gerekmektedir. Her çocukta hazır olma süreci farklı yaşlarda olabilir. Bu zamanlama çocuğunuzun zekası veya becerisi ile alakalı değildir.

     Tuvalet eğitimi, insan vücudunun verdiği uyarılardır, oturma şekli, idrar kesesi ve bağırsaklar üzerindeki hareketlerin kendiliğinden yönlendirilmesi ve tuvalet sonrasında elleri yıkama gibi bazı  becerileri belli bir sıra içinde yönetebilmek anlamına gelir. Bu eğitime başlamadan önce çocuğunuz zaten bunların bazılarını yapabiliyor olmalıdır, aksi halde  bu eğitim çocuğunuz ve sizin için hayal kırıklığı olabilir.

Tuvalet Eğitimi Başarısını Artırmak İçin Öneriler

1. Hazırlık Dönemi

Çocuğun tuvalet ihtiyacını gidermesi için tuvaletin üzerine yerleştirilen aparatlardan ziyade bir lazımlık temin etmeniz daha uygun olacaktır. Çünkü tuvaletin üzerine yerleştirilenler yüksek ve savunmasın olduğu için çocuğunuzun korkmasına neden olabilir.Fakat lazımlık yerde olduğu için çocuğunuz daha rahat ve ayakları yere bastığı için kendini güvende hissedecektir.
⇒ Lazımlığı banyo veya tuvalette tutmak yerine çocuğun daha çok vakit geçirdiği yere oyun odasına bile olabilir koymanız gözün önünde ve ulaşımının kolay olması bu süreci hızlandırabilir. Ayrıca lazımlığın kullanımını fark etmesine yardımı olun ve onun kendisine ait olduğunu hissettirin.
2. Öğrenme Dönemi
⇒ Çocuğunuzun günde bir kaç kez kıyafetleriyle de olsa lazımlığa oturmasını sağlayın. Kalkmak istediğinde engel olmayınız. Bu şekilde lazımlığa oturmaya alışacak ve kendini rahat hissedecektir.
⇒ Çocuğunuzu başarılı olamasa dahi övün, ona neşeli ve sabırlı davranın. Bunun sizin değil çocuğunuzun başarısı olduğunu göz ardı etmeyin.
⇒ Lazımlığa kıyafetleriyle oturmaya alıştıktan sonra kıyafetsiz olarak oturmaya başlayın. Bu çocuğunuzun tuvaleti geldiğinde elbisesinin çıkarılacağına alışmasını ve lazımlığın çıplak cildine temasında vereceği hissi özümsemesine yardımcı olacaktır.
⇒ Birkaç gün geçtikten sonra, lazımlığın nereye boşaltılacağını öğrenmesi için lazımlığı dökerken sizi görmesini sağlayın. Çocuğunuza yapılan çiş ve kakanın tuvalete ait olduğunu söyleyin. (Bu yaşlardaki çocuklar belli şeylerin belli yerlere atılması gerektiği fikrine henüz alışma evresindedir.)
⇒ Çocuğunuzun küçük veya büyük tuvaletini yapmaya başladığını fark ettiğinizde ona tuvalete gitmek isteyip istemediğini sorun.
⇒ Çocuğunuza sizinde tuvalete oturduğunuzu gösterin. Hatta siz otururken aynı anda onunda lazımlığa oturmasını sağlayın. Erkek çocuklar çişlerini de oturarak yapmaya başlamasına özen gösterin eğer ayakta yaparak başlar ise daha sonrada oturmayı reddedebilir.
⇒ Lazımlıktan kalktığında tuvaletini yapmamış bile olsa ellerini yıkayın alışkanlık kazandırmak adına.
Bu süreçte çocuğunuza düğmesiz kendinin indirebileceği yani açılması kolay olan pantolon, etek veya elbise giydirin. Bu onun bu süreci başarılı olarak ilerletmesine yardımcı olacaktır. Hatta bir kaç gün evin içinde çamaşırsız dolaşmasına izin verin. Çocuğunuza sık sık lazımlığı kullanmasını hatırlatın. Bu çocuğunuzun vücudunun verdiği sinyalleri çözmesine yardımcı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...