Çocuklarda Utangaçlık Neden Olur?

Çocuklarda Utangaçlık Neden Olur?

Çocukların kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Bazı çocuklar utangaç olabilirken, bazıları ise daha sıcak kanlı ve girişken olabiliyorlar. Çocuklar büyüdükçe ve yeni, farklı ortamlara girdikçe, yeni insanlar tanıdıkça mevcut olan özellikleri değişkenlik gösterebilir. Girdikleri farklı ortamlardan dolayı çocuklar öğrendikleriyle ve deneyimleriyle davranışları ve düşünceleri değişir hatta ona göre şekil almaya başlar.

 

 

Çocukların utangaç olması bebeklikten gelen bir davranıştır. 6 aylık bir bebek yabancı bir insanın kucağına gittiğinde ağlaması veya gözleriyle annesini araması buna örnektir. 2-6 yaş arası çocuklarda utangaçlık davranışı fazlaca görülmektedir. Bu durum çocuk büyüdükçe geçebilir ama bazen de bazı çocuklarda utangaçlık durumunun iyice arttığı görülmüştür.

 

Çocukların Utangaç Olmasının Nedenleri

Çocuklarda genetik yatkınlık veya kişi yapısı gibi doğuştan kaynaklanan özellikleri hariç, ebeveynlerin tutum ve davranışı gibi çevresel faktörler de çocukların utangaç olmasına neden olmaktadır.

Çocukların utangaç olmasındaki en önemli sebep anne ve babanın tutumunun ağır olmasıdır. Aşırı baskıcı ve korumacı ailelerin çocukları utangaçlık davranışı sergilemeleri daha fazla görülen bir durumdur. Aileler, çocuklarının kendi ihtiyaçlarını rahatça gideremeyeceğini düşünmesi ve çocukların yapacağı işleri ailelerin yapması çocuğun utangaç olmasına bir sebeptir.

Her çocuğun yaşına göre alması gereken sorumluluklar vardır. Bu sorumlulukları çocuğun yerine getirmesi gerekirken anne babalar elinden alıp yaparlarsa o çocuğun gelecekte olumsuz etkilenmesine neden olacaktır. Çocuk kendine özgü bir güven oluşturamayacağı gibi utangaç olmasına da yol açacaktır.

 

Ebeveynler Çocuğunun Utangaç Olduğu Nasıl Anlar?

Çocuklarda utangaçlık küçük yaşlardan itibaren yabancı birini gördüğünde annesine sarılması yada başını saklamaya çalışmasından anlayabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda ise karşısına çıkan kişilere karşı konuşamaması veya konuşurken kekelemesi , yüzünün kızarması, konuşmaya çalışırken elini veya mimiklerini oynaması, arkadaşları ile bir araya gelmek istememesi ve aynı ortamdan bulunmaktan kaçınması utangaç olduğunun bir belirgin belirtilerindendir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...