Çocuklarda Vitamin Takviyesi

Çocuklarda Vitamin Takviyesi

Çocukların vücutlarında aşırı miktarda vitamin toksik etki oluşturarak; özellikle kalp, böbrek ve kan damarlarında kireçlenme başta olmak üzere çok sayıda sağlık problemine neden olabiliyor!

Doktorunuza danışmadan kesinlikle vitamin vermeyin!

      Uzmanlar normal seyrinde büyüyen ve sağlıklı şekilde beslenen çocuklarda vitamin takviyesine gerek olmadığına dikkat çekmektedir. Bazı aileler malesef ki çocuğun yeteri kadar beslenip beslenmediğine ve gelişimine dikkat etmeksizin faydalı olacağını düşünerek vitamin takviyesi yapabiliyor. Vücutta fazla miktarda vitaminler de kalp, böbrek, mide vb. hassas dokularda kireçlenmeden böbrek taşı oluşumuna, karaciğer ve damağın büyümesinden cildin tahriş olup çatlamalar oluşmasına kadar çak sayıda önemli sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu nedenle çocuklarınıza doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle vitamin verilmemelidir.
     Çocuklarda özellikle dikkat edilmesi gereken yağda çözünebilen A, D, E ve K vitaminlerinin fazla verilmesinden dolayı oluşan sağlık sorunları şu şekilde sıralanabilir.

A vitaminin fazla olmasının zararları?

A vitamini çocuklarda doku değişimleri ve artması (büyüme döneminde), görme, üreme, bağışıklık sistemi ve epitel hücrelerin bütünlüğü ile akciğer olgunlaşmasında katkısı gibi etkileri sebebiyle önem arz etmektedir. Eksikliğinde ise mental ve fiziksel gelişime etli edebiliyor, cilt kuruması, kabuklanma, iştahsızlık, kansızlık ile enfeksiyonlara yönelme artmaktadır. Fakat yağda eriyen bir vitamin olduğundan dolayı bilinçsiz takviye edilirse fayda beklerken zarar vermektedir. Dokularda toplanarak aşırı miktarda iştahsızlık, yavaş gelişim, cildde kuruma, çatlama ve sararma, karaciğer ve dalakta büyüme, uzun kemiklerde sancı, kafa içinde basınç artışı ile kelliğe varana kadar çok önemli problemler vücutta fazla miktarda A vitamininin sebep olduğu sorunlar arasında yer alır.

D vitamini kalp ile böbreklerde kireçlemeye sebep oluyor mu?

Vücudun kalsiyumu emmesine sebep oluyor. Çocukların kemiklerinin ve dişlerinin sağlıklı şekilde güçlenmesine önemli katkı sağlıyor. Bunlarla birlikte bağışıklık sistemi ve sinir sistemine de desteklenmesinde yardımcı oluyor. Uzmanlar D vitamininin yağda çözünen ve biriken bir vitamin türü olduğundan dolayı, günlük ihtiyacın üzerinde verildiğinde vücutta birikerek toksik etki oluşturduğu uyarısında bulunuyor. Bu toksit etki sonucunda çocuklarda ishal, kilo kaybı, sık sık idrar ihtiyacı, böbrek taşı, kalp, böbrek, kan damarları, bronş ile mide v.b hassas dokularda kalsiyum depolanmasına bağlı olarak kireçlenme gibi önemli sağlık problemleri meydana gelebiliyor

E vitamininin fazla olması

Aşırı miktarda E vitamini bağışıklık sistemi rahatsızlıklarının oluşumunu kolaylaştırmaktadır.

K vitamininin fazla olması

K vitaminin çocuklarda kan pıhtılaşması işlevleri üzerinde dengeleyici etki göstermektedir. Aşırı miktarda verilmesinde kansızlık ve sarılık gibi problemlere neden olsa da oral olarak verilmesinde toksik etki oluşturmamaktadır.
Vitamin takviyesinin doğru yapılması, bebek bakımında dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...