Çocukların Burun Kanamalarında Ne Yapılması Gerekir?

Çocukların Burun Kanamalarında Ne Yapılması Gerekir?

Çocuklarda burun kanama esnasında halk arasında bilinen ve sıklıkla yapılan burun kanama anında çocuğu bir yere yatırmak yada başı geriye doğu eğmek aslında çok yanlış hareketlerdir.

Uzmanlar burun kanama anında yapılan çocuğu bir yere yatırmanın yada başını geriye eğmenin eski ve yanlış olduğunu vurgulamaktadır. Nedeni ise çocuklarda yaşanan burun kanamasının genellikle burnun ön kısmında bulunan kan damarlarında başladığı şeklinde açıklamaktadırlar.

 

 

Burun kanama anında başın geriye eğilmesi yada sırt üstü yatırılması kanın boğazdan aşağı gitmesine sebep olur ve aşağı inen kan çocuğun nefesini kesmeye sebep olabilir.

Doğru olan ise çocuğu oturur pozisyonda tutmak ve başını öne doğru eğmektir. Bu şekilde kanın burnun ön kısmına toplamasını sağlayacaktır.

Sonrasında burnun yanlarından hafifçe bastırılarak kanın pıhtılaşana kadar beklenir. Bu süre 4-5 dakika kadardır.

Çocuğunuzun durumuna göre burun kemeri üzerine bir buz torbası veya soğuk havlu konabilir. Bu şekilde yapabilirseniz kan akışı oldukça yavaşlar ve kanın pıhtılaşması daha hızlı olur.

 

Çocuklarda Burun Kanaması Olmaması İçin Yapılabilecekler

Çocuğunuzu uyutacağınızda burun kısmını nemli tutabilmek adına kenarlarına kulak çubuğu kullanarak vazelin sürebilirsiniz.

Çocuk uyku anında burnu ile uğraşıyor ise, ellerine eldiven yada çorap giydirilebilir.

Burnunun içine sprey özellikli şişe ile tuzlu su püskürtmek faydalı olur.

Tuzlu su kronik hale gelmiş burun kanamaları olan çocuklarda en iyi bilinen tedavi şeklidir. Tuzlu su, burun içini de nemli kalmasını sağlar ve tahrişi önler.

Eğer burun kanama sorunu çocuğunuzda bir hafta içinde ikiden fazla yaşanıyorsa bir hekime başvurulmasını gerektirir. Bu gibi durumlar nadiren de olsa ameliyatla sonuçlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...