Çocukların Isırması Normal Midir?

Çocukların Isırması Normal Midir?

Küçük bebekler ve çocuklar bir şeyi yada bir kişiyi ısırması anne ve babaların şaşırmasına sebebiyet vermektedir. Fakat her çocuk mutlaka ısırma hareketi ile karşı karşıya kalabilir. Daha doğrusu ısırılmayan ve ısırmayan bir çocuk olmamıştır.

 

 

Çocukların kendi başlarına bir eylem gerçekleştirme isteği, gelişmekte olan dil becerileri nedeniyle kendisini tam anlamıyla anlatamaması ve hareketlerini kontrol edememesi, ısırma, vurma ve kırma gibi davranışları uygulamasına neden olmaktadır. Çocukluğun bazı dönemlerinde belli seviyede ısırma, vurma gibi davranışlar göstermesi normal sayılsa da, anne ve babaların bu tarz davranışlarına tepki göstermemesi yanlış bir davranış olur. Çocuklarına yaptıkları davranışın yanlış olduğunu sabırlı bir şekilde anlatmaları ve çocukların duygu ve hislerini olumlu, sakin bir şeklide nasıl ifade edecekleri hakkında biliçlendirmeleri gerekmektedir.

 

Çocuklarda Isırma Nedenleri

Çocukların ısırmasına neden olabilecek bir çok unsurlar bulunmaktadır. 1 yaşından küçük çocukların yaptığı ısırma davranışı yaşadığı dünyasını tanımak için gösterdiği tepki olarak bilinmektedir. Çocuklar genellikle bir nesneyi tanımaya çalışırken de ellerine aldıkları o nesneyi ısırarak keşfetmeye çalışırlar. Diş çıkarma döneminde olan çocuklar ise diş etleri ve damakları sürekli kaşındığı için ellerine aldıkları her şeyi ısırarak kaşımaya çalışırlar. Bu yaş grubunda olan çocuklarda ısırma davranışı ebeveynler için tedirgin olacakları bir durum değildir. 

Bir yaşından büyük olan çocuklarda ısırma davranışı farklı boyutları kapsayabilir. Bir duruma, olaya ve istedikleri bir şeyi yaptırma çabasına girmek için gösterdiği tepki ısırmaktır. Tabi ki 1 yaşından büyük olan çocukların ısırması da kötü, psikolojisi bozuk bir davranış olarak kabul edilemez.

Çocuklarda ısırma davranışı karşısında anne ve babaların kendilerine empati kurarak çocuklarını anlamaları gerekmektedir. Yani yetişkin insanlar bir durum karşısında itiraz etmesi veya kendisini anlatması gereken yerlerde mimik ve seçici kelimelerimizi kullanabiliriz. Bu nedenle ısırma , vurup kırma gibi davranış sergilemememize gerek kalmaz. Fakat küçük çocukların kelime haznesi henüz gelişmediği için kendileri tam anlamıyla anlatamazlar, bu durum çocukları sinir eder ve direk ısırarak tepki gösterirler.

Genellikle çocuklar korktukları anda, sinir oldukları durumlar karşısında, sıkıcı buldukları bir ortamda, başarısız olduklarında ve mutsuz olduğu anlarda ısırma tepkisini gösterirler. Bazen de çocuklar karşısındaki insanın tepkisini ölçmek için ısırma isteği duyabilirler. Bazı çocuklar ise çok sevdiği insanlarla oynaşmak, eğlenceli vakit geçirmek için oyun haline getirerek ısırabilirler.

Konumuzla ilişkili olan çocuklarda 2 yaş sendromu yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...