Çocukların Kulağı Neden Ağrır?

Çocukların Kulağı Neden Ağrır?

Çocuklarda kulak ağrısı, kulağın kendisinden veya çevresindeki etkilerden kaynaklanan rahatsız edici bir belirtidir. Çocuklarda kulak ağrısı bir enfeksiyon sonucu oluşabilir. Fakat her zaman kulakta bir problem belirlenemeyebilir. Kulağın normal olduğu zamanlarda ağrının kaynağı çevresel faktörlerden kaynaklanmaktadır. Yani vücuttaki farklı bir organın ağrısı kulağı etkileyerek ağrı oluşmasına neden olabilir. Kulak ağrısı, aynı anda her iki kulağı da tetikleyebilir. Fakat daha çok sadece tek kulağı etkiler ve ağrı oluşturur.

 

 

Çocuklarda Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Kulak ağrısı, kulak enfeksiyonlarından veya yaralanma sonucu oluşmaktadır. 

√ Kulak ağrısı ve sancısı

Duyma bozukluğu

√ Kulaktan sıvı tahliyesi

Sesleri net duyamama veya seslere cevap vermede güçlük çekme

√ Ateş

Kulakta dolgunluk hissi

√ Uyuma sorunu yaşama

Kulağı çekmek veya asılmak 

√ Çok fazla ağlamak ve huzursuz olmak

Baş ağrısı

√ İştahsızlık

Denge kaybı

 

 

Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri

Yaralanma, enfeksiyon, kulakta tahriş veya benzer durumlar, çocuklarda kulak ağrısına sebep olmaktadır. Kulak ağrısı, enfeksiyon veya yaralanmış alan haricinde başka bir bölgeye verdiği acıdır. Çene veya dişlerden kaynaklanan ağrı kulağı tetikleyerek ağrı oluşmasına neden olabilir.

Kulak enfeksiyonları

√ Kulak enfeksiyonları, ağrıya neden olmaktadır. Kulak enfeksiyonu orta kulak, iç kulak ve dış kulakta meydana gelmektedir.

Dış kulak enfeksiyonuna yüzme, işitme cihazı, kulak kanalındaki deriye zarar veren kulaklıklar, kulak kanalına çubuk veya parmak sokmak sebep olmaktadır. Bu problemler sonucu kulakta çizilme ve tahriş olması sonucu enfeksiyona sebebiyet vermektedir. Kulağa gelen su ise cildi yumuşattığı için bakteri üremesine yardımcı olmaktadır.

√ Orta kulak enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonundan dolayı oluşabilir.

Labirentit adı verilen, bazen solunum yolu hastalıklarından viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan dolayı meydana gelen iç kulak rahatsızlığıdır. 

 

Çocuklarda Kulak Ağrısı Tedavisi

Enfeksiyon sonucu oluşan kulak ağrınız varsa, doktorunuz ilaç tedavisi olarak antibiyotik veya kulak damlaları verecektir. Gerekli durumlarda, doktorunuzun onayı ile her ikisi de kullanılabilir. Çocuklarda kulak ağrısı için kullanılan damlaların çoğunda ağrı kesici özelliği yoktur. Fakat antibiyotik ve ödem azaltıcı özelliği vardır. Kulak enfeksiyonu, vücudunuzdan arındıktan sonra ilaçları bırakmalısınız. Kullanılan antibiyotik ilaçlarını mutlaka düzenli kullanınız.

Konumuzla ilişkili olan çocuklarda orta kulak iltihabı neden olur yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...