Çocukların Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Çocukların Yetenekleri Nasıl Keşfedilir?

Ebeveynlerin çocukları üzerinde en büyük istekleri, hedefleri en üst seviyede eğitimle donatılmış olması, en üst mertebede meslek sahibi olmaları ve resim, müzik vb. sanat dalları yada spor dallarında yeteneklerini geliştirmeleri kısaca evlatlarınızın hayatını vasıfsız olarak geçirmemeleri en büyük emelleriniz den biridir. Fakat bunu bizlerin istemesi yeterli değildir. Uzmanlarda bu konuda sadece istemenin yada yönlendirmenin yanı sıra çocuğun ilgi alanının ne olduğunu nelere merakının olduğunu anlamak ve onlara hak vermenin daha önem taşıdığını vurgulamaktadır. Bu yüzden çocuk yetiştirmede bu konuda anne ve babalara büyük iş ve sorumluluk düşmektedir. Özellikle çocukların ilgi alanlarını onların kendilerinin tercih edebilir ve karar verebilir düzeye gelebilmesi için, onların kendilerine olan güven duygusunu geliştirmelerinde yardımcı olmak önemli paya sahiptir. Yani bebekliklerinden beri fiziksel gelişimlerine ve beslenmesine nasıl dikkat ediyor ve titizlik gösteriyorsak aynı özeni kişilik gelişimlerinde de göstermemiz gerekir.

 

 

Kendisine olan güven duygusu gelişmiş olan çocuklar hayatlarında alacağı karar, hedef belirlemek, seçim yapmak gibi konularda daha sağlıklı kararlar verip daha başarılı oluyorlar. Çocuklarınızın ilgi duyduğu hobileri yapmak ona keyif vereceği gibi kendisinin ne kadar yetenekli ve ilgi duyduğu şeylerde başarılı olduğunu gözler önüne serecektir.

Çocukların yetenekleri yada becerileri henüz anaokulu çağındayken ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple çocukların yeteneklerini yada ilgi alanlarını anlamak içinde öğretmenlerinden yardım almaları büyük destek olacaktır. Günlerinin uzun bir kısmını öğretmenleriyle geçiren öğrencilerin ilgi alanlarını anlamak öğretmenler içinde oldukça kolaydır. Ders dışı sosyal faaliyetlere yönlendirilen örneğin, futbol oynamak, resim yapmak yada herhangi bir enstrüman çalmak gibi yani ilgi alanları hobileri neyse o yönde onlara olanak sağlamak hem gelişimlerine hemde derslerinde daha başarılı olmalarına yardımcı olacaktır. Mesela sosyal faaliyetlerini derslerini tamamladıktan yapacaklarını bilirlerse derslerini daha istekli ve hızlı yapabilirler. Böylelikle çocukların televizyon, telefon ve bilgisayar gibi elektronik eşyalarla vakit geçirmesinin de önüne geçilmiş olacaktır. Her çocuğun doğuştan yada sonradan kazanacağı bir yeteneği vardır önemli olanda bunu keşfedebilmesine yardımcı olmaktır.

Yazımızla ilişkili olan, bebeğinizin üstün zekalı olduğunu nasıl anlarsınız? konulu yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...