Doğum Sancısı Nedir?  Nasıl Oluşur?  Nasıl Daha Hafif Atlatılır?

Doğum Sancısı Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Daha Hafif Atlatılır?

doğum, doğum sancısı, doğum sancısı nedir, sancı nasıl azaltılır, sancı azaltma yöntemleri, sancı azaltılır mı, medikal yöntemler,

Hamileliğin ilk öğrenildiği andan itibaren çoğu anne adayının kabusu haline gelir Doğum Sancısı. Gerek çevreden duyulan yalan yanlış bilgiler gerekse önyargı anne adaylarının korkup uykusuz kalmasına sebep olabilir. Peki ama bu çok korktuğumuz Doğum Sancısı Nedir? Neden Doğum Sancısı Çekeriz? Bu Durumdan Kaçma İhtimalimiz Yoksa Daha Hafif Atlatabilir miyiz? Bu ve benzeri tüm sorularınızın cevaplarını vermek için konuyu derinlemesine ele aldık.

Doğum Sancısı Nedir?

TDK da ki ( TÜRK DİL KURUMU) genel anlamıyla Doğum Sancısı; Doğum yapılırken çekilen acı, yeni bir duruma geçilirken çekilen zorluklar anlamına gelmektedir. Gerek zihnimizde gerekse toplumda ne kadar acı ve zorluk gibi kodlanmış olsa da anne için bu süreç mutlu, sağlıklı, vicdanlı, ahlaklı bir birey yetiştirmek bir evladın annesi olmak, mis kokuları içine çekmek için geçilmesi gereken son rampadır. Annenin bebeğine kavuşmak uğruna bu ağrıya katlanması tahmin edilenin aksine onun o kadar da canını yakmamaktadır. 9 Aydır beklenen o muhteşem gün gelmiş demektir.

doğum, doğum sancısı, doğum sancısı nedir, sancı nasıl azaltılır, sancı azaltma yöntemleri, sancı azaltılır mı, medikal yöntemler,

Doğum Sancısı Nasıl Başlar Nasıl Oluşur ?

Gebeliğin ilk farkedildikten sonra yapılan hesaplamalarla anne için tahmini bir doğum zamanı belirlenir. Bu tarih kesin ve net değildir. Beklenmedik herhangi bir durumda (stres, kaza vb)daha erken yada daha geç oluşabilir. 38. Hafta dan itibaren bebeğinizin her an doğuma hazır olduğunu bilmekte fayda var.

Doğum Sancıları düzenli düzensiz aralıklarla 50 sn, 1 dakika süren başlangıçta uzun aralıklarla son süreçte 1 er dakika aralıkla gelen ağrıdır. Bebeğin anne karnında baş aşağı dönmesi ve doğum yoluna girmeye çalışmasıyla başlar. Annenin sırt, bel ve kasıklarında görülür. Kasılmalar Şeklinde ve daha şiddetli olan bir adet sancısı olarak yorumlanabilir. Her Kasılma da rahim bir miktar daha açılır. Zaten Rahimin bebeğin çıkışına izin verecek genişliğe gelmesiyle (10 cm) bu sacılarda hissedilmemektedir. Hafif şiddette başlar ve sonlara doğru şiddetini arttırır. Toplamda ilk başladığı çok az hissedebileceğiniz andan en son sancıya kadar bu süreç 12 saat ile 18 saat aralığında devam eder.

Doğum Sancıları Hafifletilir mi?

Kişinin psikolojik durumun ağrının şiddetinde önemli bir rol oynar. Korku, Stres, Panik, Ansiyete bulunuyor ve Çevresel Faktörler olumsuz ise anne daha şiddetli bir doğum sancısı çekebilir. Sancıdan korkma yada bu ağrıyı çekmemek için anne adaylarının çoğunun Normal Doğum yerine Sezeryan tercih ettikleri görülmüştür. Doğum ağrısını azaltmak ve süresinin kısa olmasını sağlamak için çeşitli yöntemler kullanmak mümkün.

  • Doğum öncesin de hamilelik döneminde yürüyüş ve spor yapmak (pilates-yoga) doğum anında kasların gerginliğini azaltmak ve daha rahat bir süreç yasamanız da önemli bir rol oynar.
  • Doğum Sırasında düzenli ve doğru nefes alışverişleriyle rahime ve bebeğe daha iyi oksijen sağlamış ve vücudunuzu rahatlatmış olursunuz.
  • Bel, Sırt bölgelerinize ayak bacak kol gibi vücudun yapılan masaj sizi biraz olsun rahatlatacaktır.
  • Pozisyon değişikliği yaparak da acıyı azaltabilirsiniz.

Doğal Yöntemlerin Dışında:

  • Belden uygulanan ilaç enjekte edilen bir yöntem olan Epidural tercih edilebilir. Anestezi uzmanı olan bir doktor tarafından uygulanmasında sakınca görülmüyorsa yapılabilir Epidural için doğum öncesinde doktorunuzu bilgilendirmeyi ve onay almayı unutmayınız.
  • Anneye maske yoluyla oksijen ve diazot gazı solutularak ağrı hissinin azaltılması sağlanır.
  • Su da yapılan doğum genel olarak bilinen şekilde ağrı ve acıyı azalttığı için daha rahat bir doğum yapmanızı sağlayacaktır.

Doktorunuzun rehberliğinde yapmanız gerekenleri aşama aşama yaptığınız da sorunsuz bir doğum geçirip Mucizenizi en unutulmaz şekilde yaşayacaksınız.

Doğum için belirlenen Tahmini Tarihinize Zaman varsa Sizin Hafta Hafta Gebelik, anne ve bebek de ki değişimler ile ilgili yazılarımızı okumanızı tavsiye ederiz.  Hafta Hafta Gebelik

Sosyal Medyada Paylaşın:

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...