Doğumdan Sonra Aşırı Kanama Sebepleri

Doğumdan Sonra Aşırı Kanama Sebepleri

Doğum sonrası aşırı kanama, sezeryan doğumda 1000 mililitre den fazla, normal doğumda 500 mililitreden fazla kanamanın olmasıdır. Doğum sonra beklenilen kanamanın normalinde fazla olması durumudur. Atoni adı verilen rahim kasının yanlış kasılması yada kasılamaması durumu doğum sonrası gelen kanamanın bir sebebidir. Normal şartlar altında doğum sonrası rahim hemen kasılmaya başlar ve hacmi küçülmeye başlar. Bu nedenle fazla kanama görülmesi engellenir. Rahim kasları myometriyum arasından geçen damarları sıkıştırarak damar uçlarının kapanmasını sağlar. Böylece annenin kanaması durmuş olur. Aksi taktirde doğum sonrası rahim kasları kasılmazsa damar uçları kapanmaz ve böylece şiddetli kanama ile karşılaşılır. Bu duruma göre rahim kaslarının kasılmasını sağlamak için bir tedavi yapılmalıdır. Doğumdan sonra belirli sıklıkla doktorunuza kontrole gitmeniz bu durumun erken teşhis edilmesine yardımcı olacaktır. Doktorunuzun bu durumu anlaması için karından elle muayene etmesi yeterli olacaktır.

 

 

Doğum Sonrası Hangi Durumlarda Kanama Olur?

 

√ Anne rahmi içerisinde plasenta parçası kalmışsa,

√ Doğum zor olduysa ve  uzun sürmüşse,

√ Anne birden fazla doğum yaptıysa,

√ Plasenta rahim kasına yapışmışsa,

√ Amnion sıvısı fazlaysa,

√ Bebek iri doğmuşsa,

√ İkiz veya üçüz doğum olduysa,

√ Anneye suni sancı ilaçları verilmişse,

√ Rahimde bulunan miyom dan dolayı,

√ Doğum esnasında enfeksiyon kapmışsa kanama görülür.

 

Aşırı Kanamanın Zararları Nelerdir?

Doğum sonrası bazı kadınlarda normal kanama görülürken bazılarında ise aşırı miktarda görülebilmektedir. Aşırı kanama sorunu yaşayan kadınlarda tansiyon düşüklüğü, buna bağlı olarak göz kararması ve baş dönmesi, nabzın hızlı atması ve annenin bayılması gibi olumsuz nedenlere sebep olmaktadır. 

 

Doğum Sonrası Aşırı Kanama Tedavisi

 

√ Anneye damar yolu ile sıvı verilebilir.

√ Kan nakli yapılabilir.

√ Rahim bölgesinin sertleşmemesini sağlamak için doğru yöntemle masaj yapılabilir.

√ Rahmin içinde parça kalmışsa kürtaj yapılarak temizlenir.

Doğum sancısı çekerken vajina da veya rahmin ağzında fazla yırtık oluşmuşsa bu yırtıklar tedavi edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...